avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Site publicitate
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Site publicitate

Buna ziua!

Datele problemei: posesorul unui domeniu web (site) "de nisa", doresc sa imi extind domeniul (de activitate, de aceasta data) si sa ofer publicitate contra cost, in special anumitor firme din afara tarii (SUA, Europa). Plata intentionez sa fie facuta prin transfer bancar.

As dori sa stiu care ar fi suportul legal minimal pentru o asemena intreprindere, avand in vedere ca ma voi ocupa personal "da capo al fine" de toate aspectele. M-am gandit la infiintarea unei PFA ca o solutie...

As fi recunoscator oricarui tip de feedback - sfaturi, directie...aspecte la care ar trebui sa fiu atent. Daca ar mai fi nevoie de detalii, voi fi bucuros sa le adaug.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: chDir , utilizator 14:07, 17 Iulie 2009
chDir a scris:

Buna ziua!

Datele problemei: posesorul unui domeniu web (site) "de nisa", doresc sa imi extind domeniul (de activitate, de aceasta data) si sa ofer publicitate contra cost, in special anumitor firme din afara tarii (SUA, Europa). Plata intentionez sa fie facuta prin transfer bancar.

As dori sa stiu care ar fi suportul legal minimal pentru o asemena intreprindere, avand in vedere ca ma voi ocupa personal "da capo al fine" de toate aspectele. M-am gandit la infiintarea unei PFA ca o solutie...

As fi recunoscator oricarui tip de feedback - sfaturi, directie...aspecte la care ar trebui sa fiu atent. Daca ar mai fi nevoie de detalii, voi fi bucuros sa le adaug.

Multumesc!


Cea mai buna solutie pentru un IT-ist este constituirea unui PFA iar la Administratia Financiara sa va declarati de la inceput cu impozit aplicat pe norme de venit. La inmatricularea la Registrul Comertului va trebuie diploma cu licenta in specialitate.
Succes!
NB Mai sunt topicuri pe acest site unde este tratat pe larg acest subiect.
Ultima modificare: Marți, 7 Iulie 2009
Oranina Dumitru, Contabil
Recomand infiintarea unui PFA, plata unui impozit pe venit la norma de venit si va fi OK. Acte minime, dureri de cap minime... ;)
Multumesc pentru ambele raspunsuri.

Nu stiam daca in acest caz puteam proceda ca un IT-ist :), fiind vorba de publicitate (chiar daca intr-o forma mai..."soft"). Aceasta legatura tangentiala cu IT-ul credeam ca presupune anumite complicatii.

Inca o data, sunt recunoscator pentru raspunsurile prompte si la obiect.
consilieru a scris:

chDir a scris:

Buna ziua!

Datele problemei: posesorul unui domeniu web (site) "de nisa", doresc sa imi extind domeniul (de activitate, de aceasta data) si sa ofer publicitate contra cost, in special anumitor firme din afara tarii (SUA, Europa). Plata intentionez sa fie facuta prin transfer bancar.

As dori sa stiu care ar fi suportul legal minimal pentru o asemena intreprindere, avand in vedere ca ma voi ocupa personal "da capo al fine" de toate aspectele. M-am gandit la infiintarea unei PFA ca o solutie...

As fi recunoscator oricarui tip de feedback - sfaturi, directie...aspecte la care ar trebui sa fiu atent. Daca ar mai fi nevoie de detalii, voi fi bucuros sa le adaug.

Multumesc!


Cea mai buna solutie pentru un IT-ist este constituirea unui PFA iar la Administratia Financiara sa va declarati de la inceput cu impozit aplicat pe norme de venit. La inmatricularea la Registrul Comertului va trebuie diploma cu licenta in specialitate.
Succes!
NB Mai sunt topicuri pe acest site unde este tratat pe larg acest subiect.



revin cu o precizare: chiar daca in nomencaltorul de norme de venit sunt precizate la pozitia 104 serviciile informatice, nu toate administratiile financiare au stabilit norme de venit pentru acesta activitate. Deci trebuie sa va interesati mai intai la administratia dvs cum stau lucrurile.
Apreciez mult raspunsul dvs. exhaustiv :).
Ultima modificare: Miercuri, 8 Iulie 2009
chDir, utilizator

Alte discuții în legătură

Infiintare pfa servicii it adysx adysx Buna ziua, M-ar interesa o solutie pentru ca sotia mea sa-si poata infiinta un PFA norma de venit neplatitor de TVA, pentru a executa servicii de ... (vezi toată discuția)
Cum platesc cas? De cateva luni lucrez de acasa pentru niste clienti americani (web design, programe informatice, suport tehnic). M-am hotarat sa plec de la firma la care sunt ... (vezi toată discuția)
Pfa in it (caen 6202) TomSlayer TomSlayer Buna ziua, as dori sa devin pfa in domeniul web (cod caen 6202) Dupa o vizita la Registrul comertului am aflat ca am nevoie de un act de certificare al ... (vezi toată discuția)