Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Extras CF versus extras cadastral 2015
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Extras CF versus extras cadastral 2015

Va rog, in vederea reamenajarii unei locuinte, pentru autorizatia de construire, am solicitat o ridicare topografica. Desi casa veche e cumparata recent, topometristul a spus ca e nevoie de un extras cadastral, nu mai este suficient extrasul CF proaspat.

E intra-devar nevoie de extras cadastral ? Ce implica obtinerea lui ? De unde si cum se obtine ? E datoria mea sa-l obtin, daca de-abia am cumparat casa, iar notarul mi-a dat extras CF clasic. Trebuia sa mi se emite direct extras cadastral ?

Multumesc.
sheianca, utilizator
Cred ca ati inteles gresit ce va cerut topograful. Pentru a intocmi ridicarea topografica imobilul dumneavostra trebuie sa fie inregistrat in sistemul integrat de cadastru si carte funciara, sa aiba nr cadastral, geometrie si forma iar suprafata sa fie determinata in sistem de proiectie Stereografic 1970 . Deci daca aveti nr top. este necesar a se intocmi initial o documentatie cadastrala.
Aveți nevoie de AUTORIZAȚIE DE MODIFICARE -,Ca acte vă sunt necesare-certificat de urbanism , plan de situație, avizele solicitate, documentație tehnică , extras de CF actualizat. Deci d-voastră vă este necesară documentația cadastrală executată de un expert topo care să indice exact imobilul care a existat și modificările pe care le veți face.