Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune apartament

Buna ziua.. as dori sa intreb daca se poate face succesiune pe apartament daca nu este intabulat..este trecut pe parintii mei iar unul din parinte a decedat..

Va Multumesc!
Fara intabulare nu se poate dezbate mostenirea de notar.
Puteti dezbate mostenirea. La dezbaterea succesorala nu este nevoie de intabulare. Vi se pune in vedere dupa eliberarea certificatului de mostenitor ca pentru opozabilitate fata de terti si pentru a face alte operatiuni juridice intre vii este necesara intabularea imobilului. Mergeti la notar si dezbateti succesiunea .
In cazul mostenirilor nu este necesara intabularea. Aceasta se poate face de catre mostenitori ulterior.

Un imobil neintabulat poate fi dobandit fara intabulare cu unele exceptii mentionate in hotararea Consiliul Uniunii Naţionale a Notarilor Publici din România din 13.08.2014 printre care si drepturilor reale provenite din moştenire.(art. 1, alin. (1) lit. a.)

[ link extern ]