Forum Discuţii juridice Executare silită Credit cu garantie imobiliara Societate comerciala
Discuție deschisă în Executare silită

Credit cu garantie imobiliara Societate comerciala

Buna ziua,
Am avut un credit la banca cu garantie imobiliara(proprietate persoane fizice). Intre timp societatea a intrat in faliment iar banca a si executat proprietatea, numai ca au vandut-o la un pret mai mic decat datoria existenta.
Pentru diferenta de datorie ramasa se mai face executare silita administratorului societatii sau celor trei coproprietari ai imobilului pierdut deja?
Va multumesc anticipat!
executarea silita va putea continua pana cand intreaga creanta va fi indestulata
Analizati contractul de credit si de asemenea, si actele de executare emise de catre executor.
Contractul de credit a fost garantat doar cu imobilul respectiv sau si cu veniturile respectivelor persoane?
A fost garantat doar cu imobilul respectiv. Coproprietarii au semnat doar ca sunt de acord cu ipoteca. In contract sunt numiti giranti imobiliari.
Dacă ați semnat doar ipotecă imobiliară, nu și fidejusiune sau aval pe Bilet la ordin, nu mai puteți fi executat silit după vânzarea silită a imobilului. Garanția dvs., garant imobiliar, s-a limitat la acel imobil.