Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizare Functionar Public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizare Functionar Public

Bună ziua
Am și eu o mică - mare dilemă:
Lucrez la o primărie din Județul Dolj de 7,5 ani și am următoarele funcții:

- Șef Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență;
- Inspector Protecție Civilă;
- Inspector Sănătate și Securitate în Muncă;
- Gestionar;
- Coordonator Transport Persoane;
- Reprezentant Serviciul Național Anti Corupție;
- Reprezentant Liste Electorale Permanente;
- Funcționar de Securitate.
Până în luna IULIE 2015 am avut salariul de încadrare de 1.417 lei.
Începând cu luna AUGUST salariul îmi scade la suma de 1.235 lei. (având în vedere că sunt funcționar public cu gradația de INSPECTOR CLASA 1, GRAD PROFESIONAL ASISTENT, GRADAȚIA 2, CLASA DE SALARIZARE 32).
ÂNTREBARE: E NORMAL AȘA CEVA? X-(
Daca ar fii sa ne luam dupa grad-asistent cred ca aveti salariul minim 1050, gradatia e de fapt vechimea in munca. Nu inteleg cum puteti fii dvs. reprezentant anticoruptie?Probabail ca lucrati la comuna de aveti atatea responsabilitati.
Da lucrez la o comună.
Dar totuși ....... sunt cam multe .............. nu e asta o problemă, fac față la toate aceste funcții ............. problema e salarizarea ............. ce trebuie să fac?
Buna ziua,
Si eu lucrez tot la o primarie. Din cate stiu nu puteti ocupa atatea functii. Sunteti incadrat pe o anumita functie si pentru celelalte aveti delegare de atributii. Salariul nu-l puteti negocia ci el este stabilit conform functiei si vechimii pe care o aveti. Probabil vi s-a stabilit gresit salarizarea sau ati beneficiat de un spor.Cereti explicatii persoanei de la resurse umane sau celei care face statele de plata. Va doresc o zi buna.
Vă mulțumesc pentru răspuns.
Vă doresc și Dvs. o zi bună.