Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere post

buna ziua;va rog sa-mi raspunde-ti la urmatarea problema:mi s-a comunicat ca se reduce postul pe care sint angajat;motivul era nerealizarea target-ului de vinzari.va rog sa-mi spune-ti ce drepturi am in cazul de fata.va multumesc
probail veti primi un alt post (daca doreste angajatorul) sau veti fi concediat, caz in care veti beneficia de 20 zile preaviz si un salar.
Cum anume ati fost concediat pentru nerealizarea targetului? Vreti sa fiti mai explicit? Ce scrie pe decizia de concediere emisa de angajator?
Daca este reducere de posturi, va trebui intai sa primiti o instiintare de preaviz scris si ulterior decizie de concediere in baza art 65 codul muncii.
va rog sa-mi spune-ti,cele 20 zile de preaviz pe care le primesti sint calendaristice sau lucratoare?va multumesc.
Sunt lucratoare. Insa nu puteti fi concediat cu art.65(1) pentru nerealizarea targetului.