Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere post

buna ziua;va rog sa-mi raspunde-ti la urmatarea problema:mi s-a comunicat ca se reduce postul pe care sint angajat;motivul era nerealizarea target-ului de vinzari.va rog sa-mi spune-ti ce drepturi am in cazul de fata.va multumesc
Acest preaviz este acordat in cazul demisiei , in cazul concedierii pentru desfiintarea postului preavizul este de 20 de zile lucratoare.

Salariul compensatoriu se acorda in situatia in care contractului individual de muncă a incetat din motive ce nu ţin de persoana salariatului. El este acordat de catre angajator, indiferent daca are sau nu ccm incheiat la nivel de unitate.
la cit timp dupa primirea instiintarii de demitere trebuie sa primesc decizia,ce trebuie sa contina aceasta si ce reprezinta contractul colectiv la nivel national(este cumva codul muncii)?
Decizia ar trebui sa o primiti la 5 zile dupa expirarea preavizului de concediere. Contractul colectiv de munca la nivel national este o conventie care se aplica tuturor angajatorilor si angajatilor, conform Legii 130/1996:
[ link extern ]
Il puteti studia aici:
[ link extern ]
calin andrei a scris:

la cit timp dupa primirea instiintarii de demitere trebuie sa primesc decizia,ce trebuie sa contina aceasta si ce reprezinta contractul colectiv la nivel national(este cumva codul muncii)?

1. Potrivit art.74 din Codul muncii (1) Decizia de concediere se comunică salariatului în scris şi trebuie să conţină în mod obligatoriu:
a) motivele care determină concedierea;
b) durata preavizului;
c) criteriile de stabilire a ordinii de priorităţi, conform art. 69 alin. (2) lit. d), numai în cazul concedierilor colective;
d) lista tuturor locurilor de muncă disponibile în unitate şi termenul în care salariaţii urmează să opteze pentru a ocupa un loc de muncă vacant, în condiţiile art. 64 C.mun.

2. Contractul colectiv de munca este conventia incheiata intre patron sau organizatia patronala, pe de o parte, si salariati, reprezentati prin sindicate ori in alt mod prevazut de lege, de cealalta parte, prin care se stabilesc clauze privind conditiile de munca, salarizarea, precum si alte drepturi si obligatii ce decurg din raporturile de munca.