Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz zile lucratoare in weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz zile lucratoare in weekend

Buna seara! Sunt un angajat part-time cu un program de lucru de 5 zile pe saptamana (liberele nu sunt neaparat in weekend). Am auzit de la un cunoscut ca in cazul in care in perioada de preaviz se lucreaza in weekend, acele zile nu se pun la preaviz... Este adevarat?
De exemplu, daca eu imi dau demisia in prima zi a unei luni (intr-o zi de luni), si lucrez toate weekend-urile, ultima zi de preaviz ar fi in data de 28 a lunii respective, sau se va prelungi perioada de preaviz si in luna urmatoare?
Este vorba de un preaviz de 20 de zile
1. Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

2. Zilele de repaus saptamanal nu intra in calculul preavizului, decat in situatia in care preavizul este stipulat in c.i.m. in zile calendaristice.
Multumesc pentru raspuns!