Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locatari care nu vor sa contribuie la actiunea de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locatari care nu vor sa contribuie la actiunea de curatare subsol

..buna ziua...locuiesc la parterul unui bloc fara asociatie de locatari in Calarasi...intrebarea mea este urmatoarea...daca unii dintre locatari nu vor sa contribuie cu bani pentru actiunea de curatare a subsolului, iar eu as face pe cheltuiala mea acest lucru, pot recupera o parte din bani prin actionarea ,celor care nu vor sa contribuie, in judecata?...multumesc..o zi buna....
Atat timp cat la nivelul imobilului de locuit in comun,nu exista constituita asociatie de proprietari care sa administreze partea comuna=subsol,dvs ca simplu proprietar nu detineti calitatea sa impuneti restului proprietarilor sa contribuie ca sume pentru curatirea anumitor parti din condominiu
Desfasurati demersuri pentru studiere dispozitii in vigoare L nr 230/2007,HG nr 1588/2007 cu scopul convocarii de adunare generala care sa decida infiintare de asociatie de proprietari care va prelua responsabilitatea administrarii partilor comune
....si in cazul in care nici infiintarea unei asociatii nu da roade?...ce solutii ar exista?....
Infiintati asociatia si reveniti dupa aceea pe forum. O sa va explicam cum puteti sa determinati presdintele, comitetul, administratorul sa ingrijeasca de partile comune ale blocului, inclusiv de subsol.