avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locatari care nu vor sa contribuie la actiunea de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locatari care nu vor sa contribuie la actiunea de curatare subsol

..buna ziua...locuiesc la parterul unui bloc fara asociatie de locatari in Calarasi...intrebarea mea este urmatoarea...daca unii dintre locatari nu vor sa contribuie cu bani pentru actiunea de curatare a subsolului, iar eu as face pe cheltuiala mea acest lucru, pot recupera o parte din bani prin actionarea ,celor care nu vor sa contribuie, in judecata?...multumesc..o zi buna....
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 17:24, 17 Iulie 2015
Atat timp cat la nivelul imobilului de locuit in comun,nu exista constituita asociatie de proprietari care sa administreze partea comuna=subsol,dvs ca simplu proprietar nu detineti calitatea sa impuneti restului proprietarilor sa contribuie ca sume pentru curatirea anumitor parti din condominiu
Desfasurati demersuri pentru studiere dispozitii in vigoare L nr 230/2007,HG nr 1588/2007 cu scopul convocarii de adunare generala care sa decida infiintare de asociatie de proprietari care va prelua responsabilitatea administrarii partilor comune
....si in cazul in care nici infiintarea unei asociatii nu da roade?...ce solutii ar exista?....
Infiintati asociatia si reveniti dupa aceea pe forum. O sa va explicam cum puteti sa determinati presdintele, comitetul, administratorul sa ingrijeasca de partile comune ale blocului, inclusiv de subsol.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Informatie Gabygaby86 Gabygaby86 Buna ziua problema este următoare...stau la parter...si vrea sa fac curat si reparatii la subsolul blocului....iar unii din vecinii nu vor sa contribuie la ... (vezi toată discuția)
Obligat sau nu vecinul pentru schimbarea usilor de la intrare? AdrianTionut AdrianTionut Buna, Am o intrebare legata despre propietarii care nu vor sa plateasca. De ani de zile mai exact vreo 15 ani nu s-a mai schimbat nimic la bloc, usi ... (vezi toată discuția)
Reparatie acoperis, spatiu care apartine de bloc mihaipescar mihaipescar Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc de apartamente la parter. Sunt interesat de urmatoarele aspecte pentru care as dori cateva lamuriri poate si cateva ... (vezi toată discuția)