Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Informatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Informatie

Buna ziua problema este următoare...stau la parter...si vrea sa fac curat si reparatii la subsolul blocului....iar unii din vecinii nu vor sa contribuie la cheltuieli pe motiv că nu-i intereseaza sau ca nu locuiesc in apartamentul respectiv......intrebarea este cum ii pot face sa plateasca ....de specificat ca blocul nu are asociație de proprietari?
Daca nu exista la nivelul condominiului constituita asociatie de proprietari care sa preia administrarea partii comune condominiu,si daca amiabil nu puteti determina locatarii sa contribuie la administrarea si intretinerea partii comune condominiu,analizati oportunitatea actiunii in instanta civila
O da in instanta dar asta înseamnă cheltuieli pe care nu le pot suporta...
Atat timp cat nu exista constituita asociatie de proprietari iar proprietarii nu inteleg sa participe la achitarea prestatiilor aferente intretinerii partilor comune din condominiu unica varianta este acea ca acestia sa fie obligati de catre instanta de judecata