Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Zile de ingrijiri medicale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Zile de ingrijiri medicale

Buna ziua.

Recent am fost implicat intr-un accident de circulatie, eu fiind la volan. Victima are doar un hematom, iar la tomograf nu i-au gasit nimic in neregula, nici in ziua accidentului si nici la 3 saptamani dupa. Cu toate astea, a primit de la IML 70 de zile de ingrijiri medicale.
Este un verdict normal sau s-a exagerat?

Multumesc anticipat!
Daca vi se pare exagerat numarul de zile nedicale fata de leziunile suferite si de diagnosticul agreat de medicul legis puteti solcita o contraexpertiza la IML
DanielZX a scris:

Buna ziua.

Recent am fost implicat intr-un accident de circulatie, eu fiind la volan. Victima are doar un hematom, iar la tomograf nu i-au gasit nimic in neregula, nici in ziua accidentului si nici la 3 saptamani dupa. Cu toate astea, a primit de la IML 70 de zile de ingrijiri medicale.
Este un verdict normal sau s-a exagerat?

Multumesc anticipat!

Trebuie vazut daca exista raport de cauzalitate...prea putine informatii...
Doar pe baza celor expuse nu ma pot pronunta daca verdictul este normal sau exagerat ?!
Probabil ca in motivarea actului medico legal ...se specifica ...:-/
Depinde si ce scrie in certificatul ala de la IML.
L-ati vazut?
Da, puteti cere efectuarea unei noi expertize medico legale deoarece puneti la indoiala veridicitatea celor mentionate in certificat . Daca insa lucrurile vor ramane la fel , veti fi incadrat la vatamare corporala grava , lucru ce atrage o sanctiune mai severa.
legally a scris:

Da, puteti cere efectuarea unei noi expertize medico legale deoarece puneti la indoiala veridicitatea celor mentionate in certificat . Daca insa lucrurile vor ramane la fel , veti fi incadrat la vatamare corporala grava , lucru ce atrage o sanctiune mai severa.

Nu putem vorbi de vatamare corporala grava...:),in cauza devin incidente disp. art.184 "daca fapta a avut vreuna din urmarile prevazute la art.182 c.p...."