avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... TEAVA COMUNA CANALIZARE VERTICALA BLOC - CURGERI ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

TEAVA COMUNA CANALIZARE VERTICALA BLOC - CURGERI SIROITE DE APA

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pt problema cu teava de canalizare verticala a blocului de la bucatarie.

In interiorul saftului de tevi verticale ale blocului am constatat curgeri siroite de apa.
Deocamdata, apa nu inunda apartementul insa ma ingrijoreaza posibilitatea agravarii problemei.

Mentionez ca locuiesc la etajul 1 din 4.
Am contactat Administratorul care a venit la fata locului cu un instalator.

Am avut probleme similare anul trecut cand problema s-a rezolvat de catre vecinul de la etajul 3,
care evacueaza in teava de canalizare de la bucatarie.

Instalatorul a fost la vecinul de la etajul 3, a verificat si a constatat ca totul e in regula.
Vecinul de la etajul 2 nu permite accesul in apartment Administratiei si instalatorului Administratiei.

Am facut o sesizare scrisa catre Administratie.

Administratia chiar a propus inlocuirea toturor tevilor de pe coloana, insa vecinul de la 2 nu este de acord.


Care este cea mai buna de cale de urmat in aceasta situatie pt a ma asigura ca in cazul unei inundatii suntem acoperiti?
Care ar fi procedura corecta prin care as putea repara teava verticala in dreptul apartamentului meu?
Orice alte sfaturi sunt binevenite.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 15:33, 23 Iulie 2015
Nu dvs trebuie sa reparati teava verticala, ci asociatia ca este pe partile comune.

Sesizati in scris presedintele asociatiei, ei sa inspecteze si sa hotararsca fie repararea, fie inlocuirea.

Vecinul este obligat conform legii sa permita accesul in imobil dupa ce e notificat in prealabil, in caz contrar poate fi actionat in judecata pt comportamentul sau abuziv dar nu de catre dvs ci de catre asociatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent inundatie, responsabilitate admin sau privata vivi23ro vivi23ro Buna ziua, De o saptamana sunt inundat. De la scurgerea din bucataria vecinei de deasupra ,teava de scurgere merge prin tavanul meu (nu este la vedere, este ... (vezi toată discuția)
Probleme cu un vecin care impiedica accesul la tevile comune adiushu adiushu Buna seara.Am o problema cu vecinul de la parter din cauza caruia teava de scurgere de la bucatarie nu poate fi schimbata. De cateva luni scurgerea la ... (vezi toată discuția)
Apa menajera de la bucatarie refuleaza in chiuveta... ce pot face din punct de vedere legal? mirela2402 mirela2402 X-(X-(Ce este de facut??? Locuiesc la etajul 8 iar la etajul 11 pe partea de deasupra apartamentului meu este montata o masina de spalat rufe in bucatarie si ... (vezi toată discuția)