avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea c.i.m.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea c.i.m.

Buna.
Daca c.i.m. este desfacut conf. art. 248(1) lit. e coroborat cu art. 61 lit. a se mai acorda indemnizatia de somaj?
Daca nu, si castig procesul la Tribunal, cine ma despagubeste?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:23, 25 Iulie 2015
Desfacerea disciplinara a c.i.m. nu va da posibilitatea sa se beneficieze de somaj.
O astfel de incetare a c.i.m. este considerata motiv imputabil salariatului.

In cazul in care castigati litigiul, angajatorul este cel care plateste despagubirile acordate de catre instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prin demisia cu acordul partilor chireageorgiana chireageorgiana Buna ziua am nevoie de un raspuns... prin demisia cu acordul partilor se poate beneficia de indemnizatie de somaj? (vezi toată discuția)
Mai pot beneficia de somaj? nico_diana@yahoo.com nico_diana@yahoo.com buna ziua, am trecut dintr-un concediu crestere copil in altul, in timpul celui de al doilea concediu am primit trei salarii compensatorii, dupa care am ... (vezi toată discuția)
Somaj Ilie Danut Ilie Danut Buna ziua, as dori sa aflu daca la absente nemotivate de la locul de munca si concedierea din aceste motive pot beneficia de somaj. Care este alta modalitate ... (vezi toată discuția)