Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea c.i.m.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea c.i.m.

Buna.
Daca c.i.m. este desfacut conf. art. 248(1) lit. e coroborat cu art. 61 lit. a se mai acorda indemnizatia de somaj?
Daca nu, si castig procesul la Tribunal, cine ma despagubeste?
Multumesc!
Desfacerea disciplinara a c.i.m. nu va da posibilitatea sa se beneficieze de somaj.
O astfel de incetare a c.i.m. este considerata motiv imputabil salariatului.

In cazul in care castigati litigiul, angajatorul este cel care plateste despagubirile acordate de catre instanta.