Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternal

Daca nu mi se mai prelungeste contractul de munca beneficiez de concediu de maternitate?

Va multumesc.
iadionut, utilizator
1. Precizati urmatoarele:

- care este perioada de valabilitate a contractului individual de munca (CIM) incheiat pe perioada determinata;
- care este data prezumata a nasterii copilului;
- ce statut aveti in ultimele 12 luni (salariat, elev sau student la zi, somaj indemnizat etc.).

2. De concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) beneficiaza numai mama copilului.

Este vorba despre sotia mea.
-mai are contract pana pe 31.08.2015
-data nasterii pe undeva prin luna septembrie
-in ultimele 12 luni a fost salariata

Va multumesc
1. - Daca va naste in septembrie atunci cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) sunt octombrie 2014 - septembrie 2015.
- Daca din octombrie 2014 si pana acum a fost/si este salariata atunci va beneficia de indemnizatie pentru CCC.

2. Inainte de data incetarii CIM sotia va intra in concediu de maternitate.

3. Deoarece concediul de maternitate va fi luat inainte de expirarea CIM sotia are doua posibilitati:

A) - Depune certificatele medicale pentru concediul de maternitate, incepand cu luna septembrie, la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).
- Sa intrebe la CJAS ce acte trebuie sa mai duca la prima depunere de certificat medical.
- Dupa terminarea concediului de maternitate poate solicita indemnizatie pentru CCC (actele necesare le depune la Primarie).

B) - Sa se inregistreze la Agentia de Somaj (chiar daca in acel moment este in concediu de maternitate).
- Fiind in somaj indemnizat poate beneficia in continuare de concediu de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 de zile) si apoi de concediu crestere copil (CCC).
- Certificatele medicale le duce la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
- Cererea pentru CCC o face catre Agentia de Somaj iar actele le depune la Primaria de care apartine cu domiciliul.
- Concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii.
- In acest mod dupa ce se termina CCC are un venit (indemnizatia de somaj) pana isi gaseste un nou loc de munca.