Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de crestere a copilului.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de crestere a copilului.

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 8 saptamani,lucrez din data de 29 august 2015 si am contract pe un an de zile. Deci eu voi naste undeva la sfarsitul luni septemnbrie iar contractul meu se termina la 1 septembrie,in aceste conditii voi putea beneficia de indemnizatie de crestere a copilului. Ce pot face in aceasta situatie?
1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc).

2. Daca veti naste in septembrie cele 12 lni eligibile sunt octombrie 2015 - septembrie 2016.

3. - Contractul individual de munca (CIM) pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii) la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de situatia in care va aflati la data incetarii CIM.
- La data incetarii CIM dvs. veti fi in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

4. - In aceasta situatie va puteti inregistra la Agentia de Somaj chiar daca sunteti in conecdiu de maternitate.
- Fiind in somaj indemnizat puteti beneficia in continuare de concediul de maternitate si apoi de concediu crestere copil (CCC).
- Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
- Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj iar actele le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.
- Concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii.

5. - Daca nu veti putea beneficia de indemnizatia de somaj atunci aveti si varianta ca imediat dupa incetarea CIM sa depuneti certificatele medicale la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) care vi le va plati.
- Veti depune certificatele medicale incepand cu luna septembrie.
- Dupa terminarea concediului de maternitate puteti depune actele la Primarie pentru indemnizatia pentru CCC.
- Luati legatura inainte cu CJAS sa va spuna ce acte sa prezentati la prima depunere de certificat medical.