Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament fara acte, modalitati de cumparare fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament fara acte, modalitati de cumparare fara riscuri

buna ziua,vreau sa cumpar un apartament care e in stadiul de constructie.Proprietarul are o ipoteca pe terenul unde se construieste blocul.Notarul m-a instiintat de situatie(ca e ipoteca,ca nu prea are acte de la constructor),dar tin neaparat sa cumpar deoarece e foarte ieftin si pe deasupra pot plati in rate.La ce riscuri ma expun?Ce ar trebui sa fac sa am o garantie cat de cat?Sigur,ideal ar fi sa cumpar un imobil cu CF dar n-o sa-mi permit niciodata si decat sa stau in chirie mai bine il cumpar pe acesta.Ce parere aveti?Multumesc frumos
Puteti incheia o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare conform art.1.669-1.670 Noul Cod Civil sub conditie, respectiv, radierea ipotecii de catre promitentul-vanzator(proprietarul-constructor) pana la data de.......,in caz contrar, puteti declara rezolutiunea promisiunii bilaterale solicitind dublul arvunei confirmatorii(art.1.544 Noul Cod Cvil).
multumesc pt raspuns dar nu am inteles foarte bine.De ex.are credit cu ipoteca pe terenul respectiv.Preconizeaza ca-si va achita creditul in urmatorii 5ani sau cand e termenul.Daca intra in imposibilitate de plata atunci ce se intampla? Vine banca sau cine o fi avand ipoteca si ce face?Vinde apartamentele care sunt cumparate de noi?Ma rog,nu in totalitate,deoarece voi plati lunar o rata destul de mica(aprox.200e)