Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara. Cursurile de zi ale învăţământului ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara. Cursurile de zi ale învăţământului universitar ...

Buna seara.
Cursurile de zi ale învăţământului universitar reprezintă stagiu de cotizare la pensie.
Dintr-un an universitar se i-au in calcul si vacantele?
Felipe24, utilizator
In sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diplomă.

La dosar se va depune diploma de absolvire a învăţământului universitar (original şi copie) şi adeverinţa din care să rezulte durata normală, perioada studiilor şi faptul că acestea au fost urmate la zi.

In calculul duratei intra si vacantele.