avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare concediu program lucru 12/24 12/48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare concediu program lucru 12/24 12/48

buna ziua.
lucrez la o firma de paza cu programul 12/24 12/48, contract de munca individual.
mai am de luat 14 zile de concediu de odihna.

cum se calculeaza corect concediul?
in acele 14 zile de concediu de odihna intra si cele 2 zile de repaus dupa tura de noapte? sau cele 2 zile de repaus nu se socotesc ca fiind zile de CO?

intreb pentru ca ultima mea tura mea de noapte, inainte de CO este pe data de 10.08 si zilele de CO au inceput sa imi fie socotite din ziua de 11.08.
nu era corect ca prima zi de CO sa fie pe data de 13.08? adica sa beneficiez de cele 2 zile de repaus dupa cele 12h de noapte lucrate.

si inca o intrebare...
daca ultima zi de CO este intr o zi de vineri, urmatoarea zi, adica sambata, angajatul trebuie sa se prezinte la munca nu?

multumesc!
Cel mai recent răspuns: crysty90 , utilizator 23:18, 4 August 2015
si eu sunt de acord ca trebuie sa beneficiez de orele de repaus si abia dupa acestea sa mi se acorde zilele de CO. am intrebat la ITM si mi au zis acelasi lucru.

multumesc pentru interesul acordat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna pt angajatii care lucreaza in program de 12 h pe zi mardil mardil Buna ziua. As dori si o lamurire referitoarre la acordarea si plata concediului de odihna pentru cei care lucreaza 12h pe zi. Programul meu de lucru este de ... (vezi toată discuția)
Repaus saptamanal si acordare concedii alexysinlove alexysinlove Buna ziua, - stabilind repausul saptamanal la tura de 12/24,12/48 dupa 48 de ore de munca (4 ture, in chiar cele 48 ore libere de dupa al 2 set de 12 cu 24) ... (vezi toată discuția)
Munca de noapte violetta.manea violetta.manea Buna ziua, Am o nelamurire in privinta programului de noapte. De exemplu programul meu de lucru poate fi dupa cum urmeaza: Luni: 09:15-21:15 Marti: ... (vezi toată discuția)