Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare concediu program lucru 12/24 12/48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare concediu program lucru 12/24 12/48

buna ziua.
lucrez la o firma de paza cu programul 12/24 12/48, contract de munca individual.
mai am de luat 14 zile de concediu de odihna.

cum se calculeaza corect concediul?
in acele 14 zile de concediu de odihna intra si cele 2 zile de repaus dupa tura de noapte? sau cele 2 zile de repaus nu se socotesc ca fiind zile de CO?

intreb pentru ca ultima mea tura mea de noapte, inainte de CO este pe data de 10.08 si zilele de CO au inceput sa imi fie socotite din ziua de 11.08.
nu era corect ca prima zi de CO sa fie pe data de 13.08? adica sa beneficiez de cele 2 zile de repaus dupa cele 12h de noapte lucrate.

si inca o intrebare...
daca ultima zi de CO este intr o zi de vineri, urmatoarea zi, adica sambata, angajatul trebuie sa se prezinte la munca nu?

multumesc!
si eu sunt de acord ca trebuie sa beneficiez de orele de repaus si abia dupa acestea sa mi se acorde zilele de CO. am intrebat la ITM si mi au zis acelasi lucru.

multumesc pentru interesul acordat.