Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Actualizare formular 088 cu 1 august
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Actualizare formular 088 cu 1 august

Astazi, 03.08. nu mi s-a primit Declaratia 088 pe motiv ca formularul s-a actualizat incepand cu 1 august.
Pe anaf nu este formularul actualizat decat cu 27.07., la asistenta contribuabil nu raspunde nimeni.
Stie cineva de aceasta actualizare? Nu gasesc ordinul ANAF prin care se modifica 088.
Oare versiunea din 27.07. nu e formularul actualizat? si de ce doamnele de ANAF ridica din umeri.
Inregistrarea trebuie facuta pana-n 10, stiu, dar plec in concediu si trebuie sa rezolv azi...
multumesc.
Geo Georgeta, Contabil
Mai jos aveti adresa Declaraţiei 088 pe propria răspundere pentru evaluarea
intenţiei și a capacităţii de a desfășura activităţi
economice care implică operaţiuni din sfera TVA 088 actualizata la 03.08.2015.

Noul formular are 20 intrebari, fata de 18 pana acum.

Cititi cu atentie D088 pentru ca la unele intrebari se solicita documente anexate. Exemplu:

Ce studii/ profesii au administratorii persoane fizice şi ce ocupaţii au avut în ultimele 12 luni
anterioare celei în care se depune declaraţia?
Se vor anexa, în copie, documente1) care atestă nivelul studiilor dobândite şi declarate.

[ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc.