avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Actualizare formular 088 cu 1 august
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Actualizare formular 088 cu 1 august

Astazi, 03.08. nu mi s-a primit Declaratia 088 pe motiv ca formularul s-a actualizat incepand cu 1 august.
Pe anaf nu este formularul actualizat decat cu 27.07., la asistenta contribuabil nu raspunde nimeni.
Stie cineva de aceasta actualizare? Nu gasesc ordinul ANAF prin care se modifica 088.
Oare versiunea din 27.07. nu e formularul actualizat? si de ce doamnele de ANAF ridica din umeri.
Inregistrarea trebuie facuta pana-n 10, stiu, dar plec in concediu si trebuie sa rezolv azi...
multumesc.
Ultima modificare: Luni, 3 August 2015
Geo Georgeta, Contabil
Cel mai recent răspuns: Geo Georgeta , Contabil 13:39, 3 August 2015
Mai jos aveti adresa Declaraţiei 088 pe propria răspundere pentru evaluarea
intenţiei și a capacităţii de a desfășura activităţi
economice care implică operaţiuni din sfera TVA 088 actualizata la 03.08.2015.

Noul formular are 20 intrebari, fata de 18 pana acum.

Cititi cu atentie D088 pentru ca la unele intrebari se solicita documente anexate. Exemplu:

Ce studii/ profesii au administratorii persoane fizice şi ce ocupaţii au avut în ultimele 12 luni
anterioare celei în care se depune declaraţia?
Se vor anexa, în copie, documente1) care atestă nivelul studiilor dobândite şi declarate.


[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 3 August 2015
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formular 088 ilmir1 ilmir1 bun ziua Anul trecut am schimbat administratorul firmei adica nu mai este sotia sunt eu. Astazi am primit de la ANAF o notificare ca trebuie sa depun ... (vezi toată discuția)
Declaratia 088- introducere asociat nou vandekamp vandekamp Declaratia 088 va trebui depusa daca se introduce un nou asociat prin marire de capital social? Pe siteul ANAF scrie ca ar trebui sa depunem doar in caz de ... (vezi toată discuția)
Schimbarea sediului fifi58 fifi58 firma platitor de tva, cu cifra de afacere pe anul 2016 deja peste plafonul de 100000 euro , cu toate impozitele platite la zi intentioneaza sa schimbe sediul ... (vezi toată discuția)