Forum Discuţii juridice Traduceri Activitatea de traducator
Discuție deschisă în Traduceri

Activitatea de traducator

In speranta ca ma indruma cineva...

Daca un traducator autorizat de MJ doreste sa presteze si alte traduceri neautorizate, din diverse domenii, catre persoane fizice sau juridice:
- ramane suficient statutul de "profesie liberala" (declarat la ANAF) sau este nevoie neaparat de infiintare PFA ?
- competenta se dovedeste exclusiv cu certificat eliberat de Ministerul Culturii sau este suficienta diploma de bacalaureat la un liceu cu predare in limba respectiva ?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

1. Este suficient statutul de profesie liberala sa prestati servicii de traducere in orice domeniu si sa facturati munca prestata - da
2. Competenta poate fi dovedita cu orice act doveditor solicitat de client, poate fi certificatul de la MC sau diploma de studii, atestate cursuri precum si eventuale recomandari profesionale
L.C.