avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC

daca dintre cele 12 luni, o luna nu am carte de munca mai pot beneficia de ccc? mentionez ca am lucrat in invatamant si in luna respectiva (cand nu am avut carte de munca) am fost platita la plata cu ora fara carte de munca.
Ultima modificare: Miercuri, 5 August 2015
edyflo, utilizator
Cel mai recent răspuns: edyflo , utilizator 20:01, 5 August 2015
intre mai 2014 si aprilie 2015 apar pe stagiul de cotizare pe luna iulie 2014 cu 0 lei si mi s-a spus ca nu pot beneficia de CCC? ....
Pot benificia de CCC daca pe anul 2013-2014 am lucrat cu contract pe perioada determinata (1 septembrie 2013 / 31 august 2014) cu mentiunea ca la 1 iunie 2014 titularul postului pe care am fost a revenit. Doua saptamani din iunie 2014 am fost platita la plata cu ora si am primit ca lichidare o suma de 1900 roni tot in luna iunie 2014. Pe luna iulie 2014 apar pe stagiul de cotizare cu 0 lei. Ce reprezinta suma de 1900 roni lichidare pe care am primit-o? Reprezinta banii de concediu pe lunile iunie /iulie/ august 2014? Pot beneficia de CCC?
O alta solutie poate fi incetarea contractului pe o perioada determinata pt ca dupa 3 luni sa fie incheiat un nou contract de munca pe o alta perioada determinata ( 1an)? Ce pot face in acest caz pt a beneficia de CCC?
copilul s-a nascut pe 30 aprilie 2015
Ultima modificare: Miercuri, 5 August 2015
edyflo, utilizator
1. Nu stiu ce reprezinta cei 1900 lei, intrebati pe cel care a intocmit statul de plata.

2. De ce pe luna iulie 2014 su venit 0 (zero) pe statul de plata daca spuneti ca pe perioada sept. 2013 - auf. 2014 ati avutCIM pe perioada determinata.
- Ce ati facut in aceasta luna, iulie?

3. - Dvs. spuneti:
O alta solutie poate fi incetarea contractului pe o perioada determinata pt ca dupa 3 luni sa fie incheiat un nou contract de munca pe o alta perioada determinata ( 1an)? Ce pot face in acest caz pt a beneficia de CCC?

- Nu inteleg ce vreti sa spuneti cu asta.

4. Ca sa ne intelegem bine va rog sa precizati ce statut aveti in fiecare luna din cele 12 luni din perioada mai 2014 - aprilie 2015.
intre mai 2014 si aprilie 2015 apar pe stagiul de cotizare pe luna iulie 2014 cu 0 lei si mi s-a spus ca nu pot beneficia de CCC? ....
Pot benificia de CCC daca pe anul 2013-2014 am lucrat cu contract pe perioada determinata (1 septembrie 2013 / 31 august 2014) cu mentiunea ca la 1 iunie 2014 titularul postului pe care am fost a revenit. Doua saptamani din iunie 2014 am fost platita la plata cu ora si am primit ca lichidare o suma de 1900 roni tot in luna iunie 2014. Pe luna iulie 2014 apar pe stagiul de cotizare cu 0 lei. Ce reprezinta suma de 1900 roni lichidare pe care am primit-o? Reprezinta banii de concediu pe lunile iunie /iulie/ august 2014? Pot beneficia de CCC?
O alta solutie poate fi incetarea contractului pe o perioada determinata pt ca dupa 3 luni sa fie incheiat un nou contract de munca pe o alta perioada determinata ( 1an)? Ce pot face in acest caz pt a beneficia de CCC?
copilul s-a nascut pe 30 aprilie 2015

Contractul de munca a fost pe perioada determinta dar a revenit la post titularul la data de 1 iunie 2014 (lucrez in invatamant si am ocupat un post pe perioada determinata dar rezervat - ceea ce inseamna ca titularul poate reveni la post).
Cei 1900 lei mi s-a spus ca reprezinta lichidarea atat.
Deci la 1 iunie 2014 a revenit titularul , eu la 1 septembrie 2014 am ocupat din nou un post pe perioada determinata. Pot beneficia de CCC daca de la incheiera unui contract de munca pe perioada deteriminata am incheiat un alt contract (la un interval de 3 luni) . DINTRE CELE 3 LUNI (PERIOADA DINTRE CONTRACTE), LUNA IULIE 2014 NU AM NIMIC PE STAGIUL DE COTIZARE.
multumesc!
OUG 111/2010 prevede:
art.2 (5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
...
j) se află în perioada de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată şi începerea unui alt contract de muncă pe durată determinată, aşa cum este aceasta definită de Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, va sunt aplicabile aceste dispozitii pentru lunile iunie, iulie, august 2014.
multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 5 August 2015
edyflo, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul crestere copil ContSters363911 ContSters363911 Buna ziua!Va deranjez si eu cu o problema… in anul scolar 2014-2015 am fost angajata la scoala pe perioada determinata( 31 aug 2015).In contractul de munca ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de somaj dupa cim cu jumate norma si concediu crestere copil? Mira_A Mira_A Buna ziua, Beneficiez de somaj daca am lucrat inainte de a intra in concediu crestere copil cu norma 6 ore timp de cel putin un an? Am fost in concediu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil larisal larisal Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: sunt insarcinata in luna a II -a si urmeaza sa nasc in luna iunie. La firma la care lucrez sunt incadrata cu ... (vezi toată discuția)