Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie gard din plasa de sarma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie gard din plasa de sarma

Am un teren extravilan (arator) si vreau sa-l imrejmuiesc cu gard din boltari (stalpishori de beton armat) si plasa de sarma.
Oare am nevoie de ceva autorizatii pentru asta si daca da, de unde sa incep?
Cam cat sa fie amenda in caz ca-l construiesc oricum?
Multumesc anticipat
ContSters94154, utilizator
Gardurile din plasa de sarma+ stalpi metalici nu necesita autorizatie.
Daca faceti un gard cu fundatie si stalpi beton, acela necesita autorizatie de constructie care respecta parcursul ca si pentru orice constructie.
Amenda pentru constructie neautorizata=3-10000 Ron.
Pentru a fi mai sigur de necesitatea emiterii autorizatiei de constructie mergeti la serviciul urbanism din cadrul Primariei.
Daca exista stalpi din beton , gardul reprezinta o contructie , e obligatorie autorizatia.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat