avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie gard din plasa de sarma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie gard din plasa de sarma

Am un teren extravilan (arator) si vreau sa-l imrejmuiesc cu gard din boltari (stalpishori de beton armat) si plasa de sarma.
Oare am nevoie de ceva autorizatii pentru asta si daca da, de unde sa incep?
Cam cat sa fie amenda in caz ca-l construiesc oricum?
Multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 10 Iulie 2009
ContSters94154, utilizator
Gardurile din plasa de sarma+ stalpi metalici nu necesita autorizatie.
Daca faceti un gard cu fundatie si stalpi beton, acela necesita autorizatie de constructie care respecta parcursul ca si pentru orice constructie.
Amenda pentru constructie neautorizata=3-10000 Ron.
Pentru a fi mai sigur de necesitatea emiterii autorizatiei de constructie mergeti la serviciul urbanism din cadrul Primariei.
Daca exista stalpi din beton , gardul reprezinta o contructie , e obligatorie autorizatia.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iulie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restaurare gard Danmorar82 Danmorar82 Buna ziua, In jurul blocului nostru avem un gard cu fundatie de beton si plasa de sarma care are nevoie de restaurare. Suntem o asociatie de proprietari si ... (vezi toată discuția)
Gard despartitor - "conflict" cu vecinul este vorba despre gardul ... BogdanIliescu BogdanIliescu Gard despartitor - \"conflict\" cu vecinul Este vorba despre gardul care delimiteaza terenul pe care mi-am construit casa. Gardul este de plasa de sarma pe ... (vezi toată discuția)
Am cumparat anul trecut in vara un teren si as vrea sa il imprejmuiesc ... Flavius900 Flavius900 Am cumparat anul trecut in vara un teren si as vrea sa il imprejmuiesc cu plasa de sarma(stalpi de metal infipti in pamant de care sa leg plasa de sarma. Am ... (vezi toată discuția)