Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pentru a deschide un coffee shop in romania(constanta)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pentru a deschide un coffee shop in romania(constanta)

Vreau sa deschid un cofee shop si ma intereseaza ce acte imi trebuiesc si ce conditii pentru a deschide aceasta afacere. Daca sunt legale si se pot vinde in magazine ce anume trebuie sa fac ca sa pot deschide un coffee shop. va rog sa ma ajutatzi cu aceasta problema.
daca prin cofee shop intelegeti magazin de cafea , nu vad de ce puneti problema legalitatii acestuia .:coffee:
Depinde de forma juridica sub care va ginditi sa faceti afacerea, si apoi ar fi autorizatiile normale : mediu, sanitara
Ma refer la un bar in care sa comercializez plante etnobotanice sau halucinogene, legale la noi in tara. Magazine cu aceste produse sunt, dar eu vreau sa deschid un bar in care sa se consume astfel de tigari!!daca sunt permise la comercializare,de ce nu ar fi permis si un astfel de coffe shop?pe ambalajele produselor scrie:nu este RECOMANDAT consumului uman,deci nu este interzis!fiecare poate face ce vrea cu aceste produse........
Am o problema cu perceptia – avand in vedere ora – sau chiar puneti semnul egal intre ”nu e recomandat” si ”permis"?
Pe unele etichete – de substante toxice, de exemplu – scrie ”se recomanda citirea cu atentie a...” Adica, daca nu scrie sa nu beau as putea bea acid clorhidric, sau as putea pune soda caustica in cafea? Ca pe soda nu scrie nici ca e recomandata, nici ca n-ar fi...
Daca nu e recomandat consumului uman inseamna ca e daunator – in general – iar a le comercializa in cafenea, de ex, nu e deloc indicat... Poate doar daca scrie mare pe undeva: ”Aceste produse nu sunt recomandate consumului uman”.

Pt cultura mea generala: ce substanta cu efect halucinogen e permisa in RO fara o reteta de la medic?

Oricum, putin probabil sa obtineti o autorizatie pt ceea ce doriti: consumarea de produse care nu sunt recomandate... consumului uman :-/ Le cumparati de la o farmacie veterinara?
claudia536 a scris:

Ma refer la un bar in care sa comercializez plante etnobotanice sau halucinogene, legale la noi in tara. Magazine cu aceste produse sunt, dar eu vreau sa deschid un bar in care sa se consume astfel de tigari!!daca sunt permise la comercializare,de ce nu ar fi permis si un astfel de coffe shop?pe ambalajele produselor scrie:nu este RECOMANDAT consumului uman,deci nu este interzis!fiecare poate face ce vrea cu aceste produse........

aceste plante etnobotanice nu se fumeaza....nu sunt pentru consumul uman. parerea mea este ca sunt interzise a se consuma in localurile de alimentatie publica. E adevarat ca fiecare face ce vrea cu aceste produse dar la el acasa si nu in locuri publice.