Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am si eu o problema si va rog sa imi dati un sfat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am si eu o problema si va rog sa imi dati un sfat

Datorez o suma de bani (100 mil) la un coleg care mi i-a imprumutat pentru a plati o datorie la banca, nu am nici un angajament scris cu el ,eu nu pot sa ii dau banii acum,decat peste 2 luni, iar persoana in cauza ma ameninta cu un proces. Are vreo sansa de castig? Ce ma sfatuiti sa fac?

Va rog sa ma ajutati :(
Sa va intelegeti la un termen de restituire, pe care bineinteles sa-l raspectati.
In caz de proces daca poate dovedi ca va impumutate acei bani, da are sanse de castig. Fiind o conventie verbala dovedita de martori acesta isi poate recupera banii la termenul stabilit de instanta sau prin anumite bunuri, detinute de dvs, care pot fi evaluabile.
Martorii,ar trebui sa fie de fata atunci cand noi am vorbit? Sau martori te referi la persoane care au auzit de datorie?
secretara la notar a scris:

Sa va intelegeti la un termen de restituire, pe care bineinteles sa-l raspectati.
In caz de proces daca poate dovedi ca va impumutate acei bani, da are sanse de castig. Fiind o conventie verbala dovedita de martori acesta isi poate recupera banii la termenul stabilit de instanta sau prin anumite bunuri, detinute de dvs, care pot fi evaluabile.

De acord cu prima propozitie din raspuns, =D> =D> =D>
insa restul ...
Art. 1191 Cod civ. Dovada actelor juridice al caror obiect are o valoare ce depaseste suma de 250 lei, chiar pentru depozit voluntar, nu se poate face decat sau prin act autentic, sau prin act sub semnatura privata.
Nu se va primi niciodata o dovada prin martori, in contra sau peste ceea ce cuprinde actul, nici despre ceea ce se pretinde ca s-ar fi zis inaintea, la timpul sau in urma confectionarii actului, chiar cu privire la o suma sau valoare ce nu depaseste 250 lei.
Adica cel care v-a imprumutat banii nu va putea face dovada cu martori ca v-a dat aceasta suma. Martori pot fi oricum numai persoanele care cunosc direct si prin propriile simturi lucruri care pot ajuta la solutionarea cauzei.
Asadar in cadrul unui proces ar fi cam greu sa dovedeasca contractul, insa daca poate dovedi ca existau intre d-voastra stranse relatii de prietenie ar putea sa invoce imposibilitatea morala de a intocmi inscrisul constatator al conventiei si s-ar putea admite proba cu martori (e dscutabil, insa s-a mai intamplat).
Cereti sa va mai pasuiasca si onorati-va obligatia.
Martorii sunt persoane care au fost prezente la discutie (marturia lor este spreciata de instanta asa cum se cuvine) sau martori oculari cand s-au inmanat banii ...
Premiza este ca sunteti persoana de buna credinta si ca ii veti restitui datoria, astfel ca ar fi bine sa incercati o conciliere si sa-i propuneti rambursarea datoriei in integralitatea la data de ....
Vointa partilor ar fi bilaterala: dvs aveti grija sa semneze si creditorul acceptarea rambursarii imprumutului in conditiile art 1576 (fara dobanda) la o data stabilita de comun acord , altfel ar putea obtine doada scrisa ca ii datorati banii si ar avea proba scrisa pt a va chema in judecata .
Puteti merge la un notar , care sa va autentifice un contract de imprumut .. ..atentie , nu puneti gaj "bunuri imobile" , deoarece in caz de nerambursare la termen , creditorul va poate executa prin executor judecatoresc .

TamaraL a scris:

Puteti merge la un notar , care sa va autentifice un contract de imprumut .. ..atentie , nu puneti gaj "bunuri imobile" , deoarece in caz de nerambursare la termen , creditorul va poate executa prin executor judecatoresc .

Îmi place ideea cu mersul la notarul public. Aduce extrem de bine cu a-ţi bate cuie în talpă de unul singur.

Înţeleg ca debitorul să-şi recunoască datoria şi să o achite chiar dacă creditorul nu are dovadă scrisă, dar să închei, în aceste condiţii, un act autentic doar pentru a recunoaşte că eşti dator pare cam mult chiar şi pentru un altruist ca mine.

Zic doar, nu dau cu parul.

:dance3: