Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evidentiere pontaj 12/24; 12/48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evidentiere pontaj 12/24; 12/48

Buna ziua,

Pentru un lucrator comercial benzinarie cu CIM norma intrega 8h/ zi, program de repartizare timp lucru ture 12/24; 12/48 zi/noapte/inegal
1. cum se evidentieaza pontajul astfel incat sa se vada liberul de 12 ore si cele 48 ore consecutive?Se ponteaza 8 sau 12 ore? Pentru tura 19.00-07.00 (care prinde si zi si noapte) in ce zi se ponteaza?
2. Sporul pentru orele de noapte se trece in CIM?
Multumesc.
Nu este obligatoriu ca sporul de noapte sa fie trecut in c.i.m. El se acorda in baza prevederilor Codului Muncii.
Se ponteaza zilnic exact numarul de ore lucrate.
Pentru tura 19.00-07.00 se ponteaza 12 ore, din care 8 ore de noapte (22-06).
Din cate cunosc, cele 12 ore se pomteaza pe ziua de incepere, e o conventie interna care trebuie sa se regaseasca in toate pontajele. Dar la fel de bine puteti conveni sa treceti 5 ore pentru prima zi si 7 ore pentru ziua urmatoare. In schimb, nu se vor vedea clar turele de 12 ore.
Pentru evidentierea orelor de noapte, puteti completa inca un rand (sub cel cu ture), in care sa completati numarul de ore de noapte sub fiecare tura.
Va multumesc pentru raspunsuri.