Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare pe caz de boala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare pe caz de boala

Ce pasi trebuie sa intreprinda o societate dupa ce primeste de la angajat decizia medicala de incapaciate de munca ?
1. Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;
....
(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

2. Prin urmare :
- daca este vorba despre vorba despre comunicarea deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II, atunci c.i.m.va inceta de drept in bazaart.56 alin.1 lit. C.mun.

- daca este vorba despre vorba despre comunicarea deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul III, atunci c.i.m.va inceta de drept in baza art.56 alin.1 lit. C.mun. la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III.
Pana atunci salariatului i se va modifica durata c.i.m. din norma intreaga in timp partial de maxim 4 ore/zi.
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)—j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

2. - Dvs. emiteti decizia de incetare a contractului individual de munca (CIM).
- De depunerea cererii si actelor necesare la Casa de Pensii se ocupa salariatul respectiv.
Este vorba de grad de invaliditate III . Va multumesc
In acest caz, va trebui incheiat un act aditional la c.i.m. privind modificarea timpului de munca la cel mult 4 ore/zi.

Art.69 din Legea nr.263/2010
În raport cu gradul de reducere a capacităţii de muncă, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă şi a capacităţii de autoîngrijire;
b) de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, cu păstrarea capacităţii de autoîngrijire;
c) de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, persoana putând să presteze o activitate profesională, corespunzătoare a cel mult jumătate din timpul normal de muncă.

Persoana isi depune actele pentru pensionare pe caz de boala la Casa. Intrebarea mea era in perioada dintre data eliberarii deciziei medicale si data primirii deciziei de pensionare trebuie operata in Revisal? Mentionez ca data deciziei este 28.08.2015 si ultima zi de concediu medical e 31.08.2015.