Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizare?

Buna ziua,

pina ieri am mers la serviciu normal. Ieri, la finalul programului, seful m-a anuntat ca incepind de azi, 01 septembrie sa nu mai merg la serviciu, deoarece are probleme financiare si ca ma va chema cind va avea nevoie . Mentionez ca sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata , nu am avut abateri de niciun fel , nu am primit niciun fel de preaviz iar patronul e cetatean turc. Intrebarea mea este : ma poate disponibiliza? Si daca nu, ce sa fac, cum apar in pontaj? Imi poate suspenda contractul fara sa ma anunte ? Nu stiu ce sa fac, ajutati-ma .
1. Concedierea verbala este nelegală, atat timp cat nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cand cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.

2. Concedierea salariatului si/sau suspendarea c.i.m. al acestuia se pot dispune numai in conditiile prevazute de lege.