Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lămurire,
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lămurire,

Am lucrat la o firma ca recepționer in ture de 24 cu 48.la 1 sept.îmi expira contractul pe perioada determinata si administratorul m a anunțat la 31.08. prin mayl.ca sunt disponibilizata.Nu cunosc motivul disponibilizării dar mentionez ca nu am avut abateri sau divergente am lucrat 240 de ore lunar fara a fii recompensata sau a primii liber ptr orele suplimentare.am prestat si alte munci care nu erau menționate in fisa postului.consider ca acestea reprezintă un abuz la persoana mea.Va rog sa mi spune ti daca este legala forma in care am fost disponibilizata .
Angajatul x, utilizator
1. Ati primit vreo decizie in acest sens ? Daca da, ce articol este mentionat pentru incetarea c.i.m. ?

2. Concedierea verbala este nelegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cînd cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic