Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuala nou infiintata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuala nou infiintata

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am o intreprindere indiv infiintata acum si vreau sa fiu sigura ca nu gresesc.
Va fi neplatitoare de TVA, fara angajati si impozitarea va fi in sistem real. Domeniul de activitate este prestari servicii (auto) si va avea si un magazin cu piese pe care le va vinde en-detail.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1. Trebuie sa depun: 070, 600 si 220. In 220 pot declara venituri: 6000 ron si chelt 3500 ron? (am auzit ceva ca ar trebui respectata o pondere, la declararea estimativei, dar nu am gasit legislatia).
2. Daca declar asa, va trebui sa plateasca: venit net= 2500 , impozit 400 ron si CASS 137.5 ron, anul acesta.
3. Cum ma scad cu piesele vandute en-detail? De ex : Am o factura de achizitie de 300 ron cu tot cu tva si o vinde cu 450 ron. Daca factura e achitata si vinde piesele respective eu ma scad pe cheltuieli cu 300 ron, valoarea de achizitie, nu-i asa?
Multumesc
Am mai cautat in Codul fiscal si am gasit in norme la art 48, pct 38: Sunt cheltuieli deductibile: 4. chiria aferentă spaţiului în care se desfăşoară activitatea, cea aferentă utilajelor şi altor instalaţii utilizate în desfăşurarea activităţii, în baza unui contract de închiriere;
Pot sa fac un contract de inchiriere pentru folosirea utilajelor sa le scad pe cheltuieli?
Nu va complicati. In exemplul ales de dumneavoastra se poate dar acolo e vorba de contract de inchiriere, adica pfa-ul plateste chirie iar pentru acest venit proprietarul utilajelor, sculelor persoana fizica va declara contractul de inchiriere la finante si va plati impozit.