Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament persoana fara urmasi si parinti decedati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament persoana fara urmasi si parinti decedati

Buna ziua,
sunt necunoscatoare in ce priveste variantele testamentare/mostenire:
daca o persoana nu are urmasi si parintii ei sunt decedati, cine vine la mostenire conform legii?
Ce documente poate face acea persoana in ce priveste bunurile sale pt a i se respecta dorinta si a nu fi atacate dupa deces.
Multumesc.
Haideti sa pornim de la o informatie concreta. Persoana de care vorbiti a murit sau nu?
Dacă nu a murit, poate sa faca un testament prin care poate lasa intreaga avere cui vrea el/ea in proportiile in care doreste si dupa moarte nu mai poate ataca nimeni testamentul.
Daca a murit spuneti-ne cati frati sau surori in viață are, câți decedați si cati copii ai fratilor decedati traiesc.