avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Noile reglementari PFA 2015
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Noile reglementari PFA 2015

buna ziua,

am auzit de tot felul de noi taxe pentru PFA cu noul cod fiscal:
1. cresterea impozitului pe sediul social? dar am vazut o exceptie: "Dacă apartamentul respectiv este însă doar sediul social al unei firme, impozitul nu crește.".................daca nu decontez cheltuieli se mai mareste?

2. plata CAS chiar daca am contract de angajat?
Cel mai recent răspuns: Hilda Maghiar , Contabil 12:40, 18 Septembrie 2015
(2) În cazul în care la adresa clădirii este înregistrat un domiciliu
fiscal la care nu se desfășoară nicio activitate economică, impozitul se
calculează conform art. 457. (adica intre 0,08%-0,2% pentru cladirile rezidentiale)
(3) Dacă suprafeţele folosite în scop rezidenţial şi cele folosite în
scop nerezidenţial nu pot fi evidenţiate distinct, se aplică următoarele
reguli:
a) în cazul în care la adresa clădirii este înregistrat un domiciliu
fiscal la care nu se desfășoară nicio activitate economică, impozitul se
calculează conform art. 457;
b) în cazul în care la adresa clădirii este înregistrat un domiciliu
fiscal la care se desfășoară activitatea economică, iar cheltuielile cu
utilitățile sunt înregistrate în sarcina persoanei care desfăşoară activitatea economică, impozitul pe clădiri se calculează conform prevederilorart. 458. (adica intre 0,2-1,3% pentru cladirile nerezidentiale)
Deci eu nu cred ca se va plati nimic in plus...

La CAS veti fi obligat sa platiti 10,5% (din venit) chiar daca aveti contract de munca la un angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe apartament cu destinatie mixta BalinPetru BalinPetru Referitor la impozitul pe cladiri cu destinatie mixta si nediferentiate Codul Fiscal prevede: (3) Dacă suprafeţele folosite în scop rezidenţial şi cele ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe cladire cu destinatie mixta Elena 47 Elena 47 Art. 459. din noul cod fiscal prevede - (1) În cazul clădirilor cu destinație mixtă aflate în proprietatea persoanelor fizice, impozitul se calculează ... (vezi toată discuția)
Impozit pe comodat.ce articol din noul cod fiscal prevede aceasta obligație? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ma interesează care articol din Noul Cod fiscal reglementează impozitul pe comodat. Dacă comodatul este un act cu titlu gratuit îmi care curios ca ... (vezi toată discuția)