Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apometru apa rece, probabil inlocuit/ defect dupa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apometru apa rece, probabil inlocuit/ defect dupa curatenia din baie, bun de plata diferenta de 200mc

Buna seara!
Am o problema cu asociatia si vreau un sfat. In luna aprilie ac, am facut curatenie in baie, schimbare gresie, faianta, etc, tevi si racorduri. Pana in luna aprilie, citirea apometrului apa rece a fost indexul 528. Ulterior, dna de la asociatie a venit dupa 6 luni sa spuna ca apometrul difera, si este adevarat, citirea data din mai pana in prezent fiind un index care incepe cu 2..adica ultima citire fiind un index de 236. Clar apometrul a patit ceva sau l-a schimbat instalatorul fara sa ne spuna, iar noi, cu buna credinta, am dat citirea asa cum indica. Dna administrator a venit, a vazut ca apometrul acesta cu index de 236 merge normal si a decis ca 1) nu am dreptul sa cer control metrologic sa aflu daca apometrul mi-a fost schimbat, lovit, oxidat, pe motiv ca oricum saptamana viitoare se schimba cu unele pe unde radio.(desi apometrul a fost achizitionat de mine, nu de asociatie.2) desi am dat in fiecare luna, incepand cu mai citirea consumului- medie 2-3 amc apa rece la baie, acum a facut calculul din aprilie pana in august 528-236=292 mc de plata, adica vreo 1500 lei...
Asa ca vin sa va intreb: 1-asociatia nu avea, cumva datoria sa imi comunice in prima luna in care s-a sesizat aceasta decalare , ca e ceva in neregula si sa imi spuna, astfel incat sa pot cere montarea in timp util a unui apometru nou?
2) calculul dumneaei este corect? am citit pe un alt forum cum ca se calculeaza conform mediei indicate de o lege data de Min Sanatatii privind consumul de apa pentru igiena pe cap de membru de familie..in niciun caz nu poti consuma in 4 luni 200 mc apa, ca n-ai piscina ,ai cada..plus luna august in concediu, deci consum 0
3) in toate lunile din aprilie pana in prezent am citit asa cum indica apometrul din casa - index 2** mc si am platit conform acestui consum, plus pierderi pe scara...
In asteptarea indrumarilor dumneavoastra, va multumesc
Alinush11, utilizator
In primul rand nu cred ca exista in lumea asta un instalator care sa schimbe un apometru fara instiinteze proprietarul!
In al doilea rand, dumneavoastra nu va tineti o evidenta personala a indecsilor de apa pe care ii dati lunar asociatiei? De unde aveti certitudinea ca cei de la asociatie introduc la plata consumul de apa pe care il declarati si nu unul mai mare?
Nu ati sesizat ca declarati un index diferit fata de cel anterior?
Asociatia nu va poate impune un anumit tip de apometru, cu unde radio sau laser. Apometrul nu este proprietatea asociatiei asa ca nu sunteti obligat/a sa montati un anume apometru.
Daca apometrul este sigilat contestati lista de plata in care va pune la plata 200 mc.
Am cautata agenda si am indicat noi diferenta acum, pt ca dna administrator a spus ca ea nu verifica luna de luna indecsii( asa cum nici eu nu fac altceva decat sa notez citirea ca nu am timp si de alte minuni de gen)..Apometrul nu mai are sigiliul dupa montarea unor tevi -cand am facut curat- si atunci am cerut resigilarea de catre asociatie..care n-a venit nici pana azi cu el. Asa cum nici n-a bagat de seama ca citirea era de 200 si ceva mc si nu de 500 si mc..pana acum cand vor obligat mort copt aceste apometre noi. Daca nu cautam eu caietul , madam nici nu stia de unde e eroarea pornita..Nu am spus ca sigur apometrul e schimbat, dar e anormal ca de la un index cu 5** sa ajunga la unul cu 2** cm, de aceea am zis ca ceva nu e ok si vreau sa il duc la metrolog- o fi izbit, blocat, oxidat..nu ma pricep, sunt femeie :))
Deci, ce pot face? Care e calea legala de a suporta niste diferente? ma gandesc ce, o data ce apometrul e razna, ar trebui sa platesc un anumit consum mediu din oficiu lunar pt perioada asta, 6-7-10 mc..sau in cenul, nu diferenta intre luna aprilie-august
Atentie !
Daca dv sunteti proprietarul si aveti documentele apometrelor instalate,aveti posibilitatea sa verificati daca concid seriile din acte cu cel instalat si astfel eliminati suspiciunea referitor la inlocuirea apometrului de catre instalator
Ati verificat daca exista diferente intre sarma si sigiliile dintre apometru apa rece si calda?
Fiecare instalator autorizat detine un cleste special cu care sigileaza flasele de legatura ale apometrului
Verificati daca sigiliile detin aceiasi stanta/amprenta la cele 2 apometre