Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Concurs intre loviri si alte violente si tulburarea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Concurs intre loviri si alte violente si tulburarea linistii publice

Am o intrebare legata de problema unui concurs intre loviri si alte violente si tulburarea linistii publice. Concret, o persoana este suspect intr-un dosar in care i se imput5a savarsirea infractiunii de loviri si alte violente (Art. 193 NCP) in concurs cu infractiunea reglementata de art. 371 NCP, respectiv Tulburarea ordinii si linistii publice. Ideea este ca partea vatamata vrea sa isi retraga plangerea penala, astfel incat suspectul sa nu mai raspunda penal. Vreau sa va intreb ce se poate intampla in situatia aceasta, stiut fiind ca retragerea plangerii poate opera doar in cazul infractiunii de loviri si alte violente? Se poate retrage plangerea si in cazul infractiunii de Tulburarea oridinii si linistii publice ? E o prerogativa a partii vatamate sa isi poata retrage plangerea si sub aspectul acestei infractiuni sau va putea sa isi retraga doar in ceea ce priveste Lovirile si alte violente? Intr-un asemenea dosar, suspectul va fi achitat pe loviri si alte violente si va fi condamnat pentru Tulburarea linistii publice? Sau in cursul urmaririi penale, se va dispune clasarea pe Loviri si Trimiterea in judecata pe art. 371 NCP? Multumesc.
Pentru art. 371 c.p. nu se poate retrage plangerea.
Multumesc, domnule avocat!!