avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa inregistrata in Romania,cu venituri exclusiv din ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa inregistrata in Romania,cu venituri exclusiv din strainatate ,unde plateste taxe?

Fiul meu are un PFA,servicii de inginerie si de 3 ani veniturile le obtine exclusiv din Belgia.Toate taxele le-a platit in Romania.Acum insa ,la reinnoirea contractului,firma belgiana a zis ca exista o conventie intre statele UE,care il obliga sa plateasca taxele in Belgia,fiindca activitatea lui acolo depaseste 24 de luni si in aceasta situatie ar trebui sa-si deschida acolo un sediu secundar si sa ceara rezidenta fiscala belgiana.Va rog sa-mi spuneti daca este adevarat ca exista o astfel de conventie si daca da, exista totusi posibilitatea sa plateasca in continuare taxele in Romania?Acestea sunt mult mai mici in tara.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Petru40 , utilizator 19:19, 19 Mai 2023
Cum sa ceara rezidenta fiscala in Belgia daca P.F.A. este inregistra la Registrul Comertului din Romania? E prima data cand aud asa ceva.
Acelasi lucru i l-am spus si eu.Sunt contabil,eu ii tin evidenta si acelasi lucru i l-am spus
1. Daca persoana respectiva a locuit in Belgia si a facturat doar pe PFA ul din Romania timp de 3 ani, pare a fi e vaziune fiscala.

Din cate stiu eu, daca locuiesti in alt stat, trebuie sa te inregistrezi urgent la primarie si la fisc. Pentru perioade sub 6 luni e o situatie gri cu taxele oarecum, peste 6 luni devii rezident fiscal acolo si toate taxele trebuie platite acolo.

Deci nu cred ca se poate lucra cu un PFA inregistrat in Romania timp de 3 ani in Belgia oficial. Cred ca cei de acolo l-au sfatuit sa isi faca un PFA (cum s-o numi la ei) in Belgia caci ca si cetatean UE are acest drept.

Mai multe informatii la :
[ link extern ]


2. Daca a lucrat din Romania banuiesc ca poate factura firma Belgiana la nesfarsit.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Septembrie 2015
SethBV, utilizator


SethBV a scris:

1. Daca persoana respectiva a locuit in Belgia si a facturat doar pe PFA ul din Romania timp de 3 ani, pare a fi e vaziune fiscala.

Din cate stiu eu, daca locuiesti in alt stat, trebuie sa te inregistrezi urgent la primarie si la fisc. Pentru perioade sub 6 luni e o situatie gri cu taxele oarecum, peste 6 luni devii rezident fiscal acolo si toate taxele trebuie platite acolo.

Deci nu cred ca se poate lucra cu un PFA inregistrat in Romania timp de 3 ani in Belgia oficial. Cred ca cei de acolo l-au sfatuit sa isi faca un PFA (cum s-o numi la ei) in Belgia caci ca si cetatean UE are acest drept.

Mai multe informatii la :
[ link extern ]


2. Daca a lucrat din Romania banuiesc ca poate factura firma Belgiana la nesfarsit.

Evaziune fiscala. Tot ce muncesti peste 183 zile in alt stat fata de cel in care ai reședința fiscală se impoziteaza in statul unde prestezi munca.obligatoriu. nu ai cum sa muncesti 3 ani in belgia si sa platesti impozit pe venit in ro. (Toata lumea ar vrea asta. In belgia impozitul e 45%!!!) Belgianul v.a fraierit


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evitare dubla impozitare belgia al0207ex al0207ex Buna ziua, Sunt reprezentantul unui ONG,inregistrat in Romania, detasat in Belgia.Venitul il am exclusiv in Romania,unde platesc toate taxele ,impozitele. ... (vezi toată discuția)
Emitere factura si incasare venituri din belgia crss2099 crss2099 Buna Ziua, am un PFA pe activitati de informatica, platesc impozit la norma de venit si nu sunt platitoare de TVA. Voi lucra in Belgia si voi emite lunar o ... (vezi toată discuția)
Pfa- import bunuri din ue Brenntag srl Brenntag srl un PFA neplatitor de tva poate face import de bunuri din UE ( Belgia)? in acest caz plateste tva-ul in Belgia? mentionez ca importul de bunuri se face in ... (vezi toată discuția)