Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Luare in spatiu cu viza de flotant /anulare luare in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Luare in spatiu cu viza de flotant /anulare luare in spatiu

as dori sa stiu cum pot sa anulez o luare in spatiu fara contract de inchiriere a unei rude care nu are drept de propietate asupra imobilului iar adoua intrebare este cum pot face cuiva viza de flotant fara sa ii fac luare in spatiu cu contract momentan pina se fac actele de casatorie mentionez ca ambele persoane sunt cetateni rominii
Luarea in spatiu este reglementata de Legea 290 din 24 octombrie 2005 , OUG 97/2005 , O.U.G. nr. 83/2006 , Legea nr. 53/2007 , Legea nr. 241/2007 , Legea nr. 252/2007 publicată în MOF nr. 506 din 27/07/2007.

Ordonanţă de urgenţă nr. 97/2005 prevede :
Art. 27. - (1) Dovada domiciliului se poate face cu unul dintre următoarele documente:
a) acte încheiate în condiţiile de validitate prevăzute de legislaţia română în vigoare, privind titlul locativ;
B ) declaraţia scrisă a găzduitorului, persoană fizică sau juridică, de primire în spaţiu, însoţită de unul dintre documentele prevăzute la lit. a);
c) declaraţia pe propria răspundere a solicitantului, însoţită de nota de verificare a poliţistului de ordine publică, prin care se certifică existenţa unui imobil, faptul că solicitantul locuieşte efectiv la adresa declarată, pentru persoana fizică ce nu poate prezenta documentele prevăzute la lit. a) şi B ); pentru minorii şi persoanele fizice puse sub interdicţie, declaraţia se dă şi se semnează de către părinţi sau de către reprezentanţii lor legali;
d) documentul eliberat de primării, din care să rezulte că solicitantul sau, după caz, găzduitorul acestuia figurează înscris în Registrul agricol, pentru mediul rural.
(2) Serviciul public comunitar de evidenţă a persoanei pe raza căruia se află ultimul domiciliu înscris în actul de identitate al solicitantului este obligat să comunice la cererea cetăţenilor români, în termen de două zile lucrătoare, datele referitoare la domiciliile avute în România de către persoana respectivă şi orice menţiune privind starea civilă, aflate în evidenţa acestuia, începând cu data de 1 ianuarie 2000.

Art. 28. - Declaraţia de primire în spaţiu a găzduitorului poate fi dată în faţa lucrătorului din cadrul serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor, a poliţistului de siguranţă publică, a notarului public ori a funcţionarului misiunii diplomatice sau oficiului consular al României.

Art. 35. - Persoana care găzduieşte o altă persoană, în mod neîntrerupt, pe o perioadă mai mare de 30 de zile, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 31 alin. (2) lit. a), are obligaţia de a anunţa poliţia sau serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul unde este situat imobilul .

Concret dv ati permis unei persoane sa domicilieze la adresa dv fara incheierea de formalitati legale,fara acordare viza de resedinta ?
Luarea in spatiu este o forma de comodat, adica de inchiriere gratuita a unei locuinte.
Acordul dat de proprietarul spatiului se poate revoca , fiind suficient ca proprietarul imobilului sa dea o declaratie notariala de retragere a acordului ca persoana sa mai locuiasca in spatiul respectiv, si aceasta trebuie depusa la Politie, iar in baza ei si din momentul depunerii ei la Politie, persoana in cauza nu mai este luata in spatiu .
Spre deosebire de cazul contractului de inchiriere, unde chiriasul are drepturi ce izvorasc din faptul ca plateste chirie, persoana luata in spatiu poate fi evacuat de autoritati,daca, dupa data retragerii acordului refuza sa paraseasca locuinta, intrucat el nu se bucura de dreptul de posesie a apartamentului , astfel incat in cazul in care refuza sa paraseasca locuinta ,acesta poate fi acuzat de fapte sub incidenta legii penale
Procedura de acordare viza de flotant=viza de resedinta,este precizata la Art 27-1
Vedeti aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
ynocentta a scris:

Acordul dat de proprietarul spatiului se poate revoca , fiind suficient ca proprietarul imobilului sa dea o declaratie notariala de retragere a acordului ca persoana sa mai locuiasca in spatiul respectiv, si aceasta trebuie depusa la Politie, iar in baza ei si din momentul depunerii ei la Politie, persoana in cauza nu mai este luata in spatiu .
Spre deosebire de cazul contractului de inchiriere, unde chiriasul are drepturi ce izvorasc din faptul ca plateste chirie, persoana luata in spatiu poate fi evacuat de autoritati,daca, dupa data retragerii acordului refuza sa paraseasca locuinta, intrucat el nu se bucura de dreptul de posesie a apartamentului , astfel incat in cazul in care refuza sa paraseasca locuinta ,acesta poate fi acuzat de fapte sub incidenta legii penale

Raspunsul este total eronat. Stiu ca s-a mai scris asa ceva pe forum dar va rog sa ma credeti pe mine: nu se poate. Consimtamantul de primire in spatiu nu se poate retrage prin declaratie notariala iar politia nu evacueaza oamenii pentru ce ziceti dvs.

lucianbenu a scris:

cum pot face cuiva viza de flotant fara sa ii fac luare in spatiu cu contract

Nu e obligatoriu sa fie un contract intre dvs. si oamenii carora le dati consimtamantul sa locuiasca la dvs. Trebuie doar sa ii insotiti la Evidenta cand depun actele (cu CI si cu actul de proprietate, in original si copie).

Referitor la anularea CI a rudei despre care ati scris nu aveti sanse decat prin instanta sa obtineti ce vreti. Nu cred ca are sens sa va complicati, sa cheltuiti timp si bani pentru ca la un moment dat va expira si va trebui sa si-l schimbe.
Nu s-a mai schimbat nimic legal, nu se poate scoate o persoană din spațiu decât prin intermediul instanței?

Ares-3 a scris:

ynocentta a scris:

Acordul dat de proprietarul spatiului se poate revoca , fiind suficient ca proprietarul imobilului sa dea o declaratie notariala de retragere a acordului ca persoana sa mai locuiasca in spatiul respectiv, si aceasta trebuie depusa la Politie, iar in baza ei si din momentul depunerii ei la Politie, persoana in cauza nu mai este luata in spatiu .
Spre deosebire de cazul contractului de inchiriere, unde chiriasul are drepturi ce izvorasc din faptul ca plateste chirie, persoana luata in spatiu poate fi evacuat de autoritati,daca, dupa data retragerii acordului refuza sa paraseasca locuinta, intrucat el nu se bucura de dreptul de posesie a apartamentului , astfel incat in cazul in care refuza sa paraseasca locuinta ,acesta poate fi acuzat de fapte sub incidenta legii penale

Raspunsul este total eronat. Stiu ca s-a mai scris asa ceva pe forum dar va rog sa ma credeti pe mine: nu se poate. Consimtamantul de primire in spatiu nu se poate retrage prin declaratie notariala iar politia nu evacueaza oamenii pentru ce ziceti dvs.

lucianbenu a scris:

cum pot face cuiva viza de flotant fara sa ii fac luare in spatiu cu contract

Nu e obligatoriu sa fie un contract intre dvs. si oamenii carora le dati consimtamantul sa locuiasca la dvs. Trebuie doar sa ii insotiti la Evidenta cand depun actele (cu CI si cu actul de proprietate, in original si copie).

Referitor la anularea CI a rudei despre care ati scris nu aveti sanse decat prin instanta sa obtineti ce vreti. Nu cred ca are sens sa va complicati, sa cheltuiti timp si bani pentru ca la un moment dat va expira si va trebui sa si-l schimbe.

va duceti la evidenta populatiei , declarati ca nu mai locuieste si cereti sa i se anuleze domiciliul.