avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... CERTIFICAT DE ACTIONAR
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

CERTIFICAT DE ACTIONAR


Bună ziua.
După Revoluţia din 1989, cu cupoanele primite, am cumpărat un număr de acţiuni la o întreprindere de stat.(S.A.)
Societatea la care am cumpărat acţiuni s-a desfiinţat , dar am rămas din 1997 cu un „CERTIFICAT DE ACTIONAR”, pentru care nu am primit niciodată dividende.
Aş dori să ştiu unde sau cum pot valorifica acest certificat.
Cel mai recent răspuns: fofi_gabi , utilizator 14:42, 30 Septembrie 2015
Daca societatea la care ati cumparat actiuni s-a desfiintat, in general certificatul de actionar nu se mai poate valorifica..
Mulţumesc pentru lămuriri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiuni dacia omul70 omul70 Detin actiuni [SOCIETATE] obtinute prin alocarea cupoanelor de privatizare din anul 1996. Doresc sa stiu care sunt posibilitatile de a le valorifica (vinde) ... (vezi toată discuția)
Certificat de actionar obtinut in 1996, ce pot face cu el? lumyclau lumyclau Buna ziua. As vrea sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema- Certificatul de actionar obtinut in 1996 ce se mai poate face cu el? Eu am un Certificat la ... (vezi toată discuția)
Certificat actionar Lavey Lavey Buna ziua, Dețin un cupon de acționar cumpărat in 1997 . Acest cupon a fost cumpărat la acea data fara acte notariale , mai exact am plătit și am ... (vezi toată discuția)