Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chitanta de mana

Tatal meu a cumparat o casa in 1962. Intre intre el si propietar s-a incheiat o chitanta de mana cu martori. In aceasta chitanta de vanzare cumparare este prevazut ca plata sa se faca in rate. Suma a fost achitata asa cum s-a stabilit, plata facandu-se prin posta şi avand recipisele de trimitere a banilor.
Vreau sa mentionez ca nu este nici un fel de problema cu fostul proprietar dar as vrea sa stiu daca, plecand de la aceasta chitanta de mana, tatal meu poate obtine un titlu de proprietate. Singura problema este ca toti martorii mentionati in chitanta sunt decedati.
Problema se complica atunci. Unchiul este decedat, fostii proprietari nu se mai stie de ei.
M-am interesat la primarie unde mi s-a spus ca nu se mai poate face demers pentru modificarea titlului de proprietate de catre prefectura ci numai prin hotarare judecatoreasca. Cum se procedeaza?
Ce documente mi-ar trebui, sa zicem, de la primarie?
pai, aveti 2 variante:
1. dati in judecata comisia de stabilire a drepului de proprietate si cereti anularea partiala a titlului pentru terenul aferent casei si dovediti in fata instantei cu ajutorul unui avocat ca tatal e proprietar si cereti scoaterea de pe titlu a suprafetei respective si constatarea dr. de proprietate
2. daca unchiul a decedat, mostenitorii acestuia trebuie sa faca mostenirea de pe urma acestuia si cu acestia sa incheiati un act de vanzare cumparare cu privire la suprafata care va intereseaza.
ambele variante sunt destul de complicate si necesita timp si energie. succes!
Mostenire vanduta cu chitanta de mana
Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema :
Socrii mei au cumparat o casa in anul 1973 apoi in 1978 moare socrul meu.Sa-a dezbatut mostenirea imediat soacra cu
fratii si surorile sotului s-au inteles la notariat sa fie mostenitori doar sotul meu si cu inca o sora.Eu cu sotul am locuit
apoi un an si am plecat in anil 1989 moare soacra imediat una din surori a sotului straina de mostenire dupa socrul meu vinde casa cu chitanta de mana fara martori si data,fara sa se dezbata mostenirea dupa soacra.Cumparatorul dardama casa isi face casa noua isi scoate titlu de proprietate pe leg18/1991 prin reconstituire,dar acel imobil mostenire nu a fost nationalizat niciodatai.Am lut legatura cu un avocat pentru a merge in instanta dar mai avem oare catig de cauza?daca se foloseste de uzucapiune?.In 2006 i-am trimis o notificare a venit cumparatorului si a venit la sotul meu sa discute dar noi nu am avut banii necesari sa dezbatem mostenirea dupa soacra.
Ne puteti ajuta cu niste
sotul cu sora mostenitoare au angajat un av ,dar au considerat sa-l chme in judecata pe cumparator ca stia ca nu era la parinti numai persoana ce i-a vandut casa ba a fost si avertizat verbal de mine ca sotul meu si cu alta sora esunt mostenitori si nu isi vor da semnatura sa poata sa isi faca el acte acest lucru sa intamplat imediat dupa ce a aparul leg 18 /1991. Va multumesc pentru raspunsuri.O zi buna va doresc.

pai, aveti 2 variante:
1. dati in judecata comisia de stabilire a drepului de proprietate si cereti anularea partiala a titlului pentru terenul aferent casei si dovediti in fata instantei cu ajutorul unui avocat ca tatal e proprietar si cereti scoaterea de pe titlu a suprafetei respective si constatarea dr. de proprietate
2. daca unchiul a decedat, mostenitorii acestuia trebuie sa faca mostenirea de pe urma acestuia si cu acestia sa incheiati un act de vanzare cumparare cu privire la suprafata care va intereseaza.
ambele variante sunt destul de complicate si necesita timp si energie. succes!