Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot fi acuzat de violare de domiciliu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot fi acuzat de violare de domiciliu?

Daca am patruns in curtea si in casa unde locuieste o fosta prietena,fara ca ea sa fie acasa,pentru a-mi recupera niste bunuri personale,pot fi acuzat de aceasta de violare de domiciliu sau altceva de genul?Mentionez ca acea proprietate nu ii apartine si nu are nici mutatie acolo.Locuieste acolo fara acte.In acte locuieste in alt loc.Casa este a unei matusi care e plecata din tara.Ma poate acuza ea de ceva sau doar proprietarul casei?
Textul de legea, respectiv art. 195, alin 1, se refera la patrunderea intr-o locuinta, incaprere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de aceasta fara consimtamantul persoanei care le foloseste. Deci , pentru savarsirea infractiunii de violare de domiciliu palngerea o poate depune si un posesor sau detentor precar ( un chirias ) , si nu doar proprietarul. In plus , in opinia mea, daca prietena dvs. isi propune, va mai poate acuza si de furt, daca intamplator detineati si ceva bunuri comune si le-ati luat cu intentia de a vi le insusi .
ContSters47264, utilizator
Daca fosta prietena doreste poate si are temei legal sa faca o plangere prelabila privind savarsirea infractiunii de violare de domiciliu.