Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este posibil ca un procuror să se sesizeze DIN OFICIU ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este posibil ca un procuror să se sesizeze DIN OFICIU pentru o infracțiune de loviri și alte violențe?

Este posibil ca un procuror sa se sesizeze DIN OFICIU pentu o infractiune de loviri si alte violente ???? Nu este de natura acestei infractiuni ca actiunea penala sa fie pusa in miscare doar la PLANGEREA PENALA a partii interesate, respectiv a partii vatamate ? Daca intr-un caz de loviri si alte violente, spitalul anunta parchetul, iar parchetul se autosesizeaza, acest lucru poat efi catalogat ca o SESIZARE DIN OFICIU ? Nu vine cap in cap cu prevederile art. 193 NCP care dispun ca raspunderea penala este atrasa doar la plangerea prealabila a victimei ??
Manuela Rășină, administrator
Multumesc. Probabil ca este vorba relatiile sociale, ca valori ocrotite. Intr.un caz concret, lovirile au fost intentionate, insa rezultatul mai grav (punerea in primejdie) s.a produs din culpa. Mai mult, faptuitorul a incercat sa salveze victima, care lesinase, insa, loviturile care au provocat caderea victimei cu capul de asfalt, au condus ulterior la efectuarea unei interventii chirurgicale. Astfel, urmarirea se efectueaza din oficiu, nu poate interveni impacarea, practic daca nu se poate schimba incadrarea juridica, condamnarea este sigura. Multumesc frumos.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se poate. Nu poate interveni impacarea.