Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... jurist sau consilier juridic ?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

jurist sau consilier juridic ?

jurist e acelasi lucru cu consilier juridic?
nu
Prin juristi se intelege ansamblul tuturor categoriilor profesionale si anume : magistrati , notari , avocati , consilieri juridici si mai nou executori judecatoresti .
In limbajul uzual de dinainte de 1989 din cadrul societatilor comerciale si mentinut ulterior dupa revolutie pentru necunoscatori jurist sau consilier juridic era si poate ca este si acum acelasi lucru .
In perioada 1955 - 1989 pentru a ajunge consilier juridic trebuiau parcurse urmatoarele etape :
-jurisconsult stagiar ;
-jurisconsult ;
-jurisconsult principal ;
- consilier juridic .
Dupa revolutie toti jurisconsultii s-au autonumit mai mult sau mai putin consilieri juridici desi decretul privind aceasta activitate a fost in vigoare pana in 2003 .