avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... intrebare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

intrebare

Bună seara,am și eu o întrebare dacă îmi cumpăr o mașină și o trec la impozit pe sectorul de care aparțin și circul cu autovehiculul tot pe numele fostului proprietar se poate întâmpla ceva?Iar dac vreau s vand mașină care vor fi procedurile da a o scoate de la impozit?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Marius Viloria , utilizator 16:20, 2 August 2021
Dispozitia in vigoare prevede obligatia cumparatorului ca in termen de 30 de zile de la intocmirea documentului de achizitie vehicul sa finalizeze procedura de inmatriculare
Tot dispozitiile in vigoare prevad obligatia vanzatorului ca la momentul incheirii documentului de instrainare vehicul sa completeze rubrica speciala de pe talon instrainat la data X ,catre Y
Daca dv va asumati responsabilitatea sa circulati pe drumurile publice cu documentele pe numele altei persoane riscati la eventual control in trafic sau eveniment rutier ,sa vi se retina talonul,placutele de inmatriculare,inclusiv vehiculul sa fie retinut sub suspiciunea de furt
Daca doriti sa instrainati vehiculul,va puteti confrunta cu situatia in care cumparatorul va constata diferenta de nume intre dv si proprietarul din cartea de identitate vehicul
' suspiciune de furt' și el are contract de vânzare semnat de vânzător și de cumpărător la momentul tranzactiei :)) De unde le scoți cumătră?
Eu zic sa nu mai dați răspunsuri aberante la lume. Gen 'oprit în trafic și suspiciunea de mașină furata' de și eu am act semnat de vânzător și cumpărător. :)) E ca și cum paza de la marchet mă oprește afara și îmi ia portocalele 'susiciune de furt' de și eu am bon de casa că LE-AM PLATIT :)) Sunteți pe dinafară.





ynocentta a scris:

Dispozitia in vigoare prevede obligatia cumparatorului ca in termen de 30 de zile de la intocmirea documentului de achizitie vehicul sa finalizeze procedura de inmatriculare
Tot dispozitiile in vigoare prevad obligatia vanzatorului ca la momentul incheirii documentului de instrainare vehicul sa completeze rubrica speciala


de pe talon instrainat la data X ,catre Y
Daca dv va asumati responsabilitatea sa circulati pe drumurile publice cu documentele pe numele altei persoane riscati la eventual control in trafic sau eveniment rutier ,sa vi se retina talonul,placutele de inmatriculare,inclusiv vehiculul sa fie retinut sub suspiciunea de furt
Daca doriti sa instrainati vehiculul,va puteti confrunta cu situatia in care cumparatorul va constata diferenta de nume intre dv si proprietarul din cartea de identitate vehicul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina neinscrisa la timp, consecinte cirnu cirnu Bună ziua ce se întâmplă dacă a cumpărat mașină de la proprietar acum 2 luni s nu am inscriso în termen de 30 de zile? Multumesc. (vezi toată discuția)
Vânzare - cumparare auto mihaiclaudiugabriel mihaiclaudiugabriel Am cumpărat o mașină în luna octombrie 2017, dar certificatul fiscal l-am primit in 4 ianuarie 2018 . Intrebarea mea este : Primesc amenda ,daca ma duc sa ... (vezi toată discuția)
Procedura inmatriculare auto. Ionut_Gabriel Ionut_Gabriel Buna seara,as dori sa ma indrumati cum sa procedez in urmatoarea situatie: Am cumparat un auto recent,l-am inscris la taxe si impozite dar inca nu l-am ... (vezi toată discuția)