Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... intrebare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

intrebare

Bună seara,am și eu o întrebare dacă îmi cumpăr o mașină și o trec la impozit pe sectorul de care aparțin și circul cu autovehiculul tot pe numele fostului proprietar se poate întâmpla ceva?Iar dac vreau s vand mașină care vor fi procedurile da a o scoate de la impozit?Multumesc.
Dispozitia in vigoare prevede obligatia cumparatorului ca in termen de 30 de zile de la intocmirea documentului de achizitie vehicul sa finalizeze procedura de inmatriculare
Tot dispozitiile in vigoare prevad obligatia vanzatorului ca la momentul incheirii documentului de instrainare vehicul sa completeze rubrica speciala de pe talon instrainat la data X ,catre Y
Daca dv va asumati responsabilitatea sa circulati pe drumurile publice cu documentele pe numele altei persoane riscati la eventual control in trafic sau eveniment rutier ,sa vi se retina talonul,placutele de inmatriculare,inclusiv vehiculul sa fie retinut sub suspiciunea de furt
Daca doriti sa instrainati vehiculul,va puteti confrunta cu situatia in care cumparatorul va constata diferenta de nume intre dv si proprietarul din cartea de identitate vehicul
' suspiciune de furt' și el are contract de vânzare semnat de vânzător și de cumpărător la momentul tranzactiei :)) De unde le scoți cumătră?
Eu zic sa nu mai dați răspunsuri aberante la lume. Gen 'oprit în trafic și suspiciunea de mașină furata' de și eu am act semnat de vânzător și cumpărător. :)) E ca și cum paza de la marchet mă oprește afara și îmi ia portocalele 'susiciune de furt' de și eu am bon de casa că LE-AM PLATIT :)) Sunteți pe dinafară.

ynocentta a scris:

Dispozitia in vigoare prevede obligatia cumparatorului ca in termen de 30 de zile de la intocmirea documentului de achizitie vehicul sa finalizeze procedura de inmatriculare
Tot dispozitiile in vigoare prevad obligatia vanzatorului ca la momentul incheirii documentului de instrainare vehicul sa completeze rubrica speciala

de pe talon instrainat la data X ,catre Y
Daca dv va asumati responsabilitatea sa circulati pe drumurile publice cu documentele pe numele altei persoane riscati la eventual control in trafic sau eveniment rutier ,sa vi se retina talonul,placutele de inmatriculare,inclusiv vehiculul sa fie retinut sub suspiciunea de furt
Daca doriti sa instrainati vehiculul,va puteti confrunta cu situatia in care cumparatorul va constata diferenta de nume intre dv si proprietarul din cartea de identitate vehicul