Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii COMPLETARE DECLARATIE 102
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

COMPLETARE DECLARATIE 102

Buna ziua
am completat in declaratie 102 toate obligatiile la stat, pentru contul contrb boala 0.85% am de recuperat boala de la FNUASS cum este corect completata din ian -mai am cotizatia vrata si declarata iar in mai am boala si nu virez in mai si iunie fac o compensare din boala nu pot recupera indemnizatie boala pina nu depun la finante declaratie 102 se face semestrial,
se trece si suma compensata in declaratie 102 ?

Va multumesc mult si o zi buna !
Ce recuperati pana sa depuneti dosarul este:
Declaratia 102:
1. Suma totala datorata X
2. Suma totala deductibila Y
3.De plata X - Y

Declaratia pentru concedii medicale aveti
- suma de recuperat din lunile anterioare de la FNUASS
- suma recuperata de angajator din contributia lunii curenta
- suma de virat la FNUASS pentru concedii si indemnizatii
- suma de recuperat de la FNUASS pentru concedii si indemnizatii

Daca depuneti dosar la Casa de asigurari de sanatate pentru recuperare suma, aveti suma ce a ramas de recuperat si care este finala, sau recuperati luna de luna prin stat de plata pana recuperati toata suma.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic