avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii COMPLETARE DECLARATIE 102
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

COMPLETARE DECLARATIE 102

Buna ziua
am completat in declaratie 102 toate obligatiile la stat, pentru contul contrb boala 0.85% am de recuperat boala de la FNUASS cum este corect completata din ian -mai am cotizatia vrata si declarata iar in mai am boala si nu virez in mai si iunie fac o compensare din boala nu pot recupera indemnizatie boala pina nu depun la finante declaratie 102 se face semestrial,
se trece si suma compensata in declaratie 102 ?

Va multumesc mult si o zi buna !
Cel mai recent răspuns: Samoila Georgeta P.F.A. , Consilier juridic 00:53, 19 Iulie 2009
Ce recuperati pana sa depuneti dosarul este:
Declaratia 102:
1. Suma totala datorata X
2. Suma totala deductibila Y
3.De plata X - Y

Declaratia pentru concedii medicale aveti
- suma de recuperat din lunile anterioare de la FNUASS
- suma recuperata de angajator din contributia lunii curenta
- suma de virat la FNUASS pentru concedii si indemnizatii
- suma de recuperat de la FNUASS pentru concedii si indemnizatii

Daca depuneti dosar la Casa de asigurari de sanatate pentru recuperare suma, aveti suma ce a ramas de recuperat si care este finala, sau recuperati luna de luna prin stat de plata pana recuperati toata suma.
Ultima modificare: Duminică, 19 Iulie 2009
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere restituire concedii medicale nedepusa la termen andreeaoradea andreeaoradea Buna seara. colega mea nu a stiut de modificarea legii si nu a depus in termenul legal de 90 zile cererea catre casa de sanatate pentru restituirea CM platite ... (vezi toată discuția)
Declaratie concedii si indemnizatii andaanton andaanton Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea privinta: In ultimele 2 luni ale anului 2008 au existat concedii de maternitate, avand in final de ... (vezi toată discuția)
Note contabile inreg.eronat krika8712 krika8712 Buna ziua, Am urmatoarea situatie careia nu stiu cum sa o dau de cap. In anul 2007 am avut concedii medicale iar nota contabila am inregistrat-o asa 4311=423 ... (vezi toată discuția)