Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore platite pentru evenimente
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore platite pentru evenimente

Buna ziua. Salariatilor care lucreaza in ture, respectiv 12 cu 24 , cei care lucreaza in restaurante le sunt platite orele suplimentare ca ore normale si cu un spor de 75% . Dar pentru evenimentele care au loc in week-end cum se pot plati orele pe care le presteaza noaptea la o nunta sau botez? Acestea se ponteaza sau nu ?
Va multumesc.
In situatia in care salariatii lucreaza in zilele de repaus saptamanal, acestia vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca;

Cuantumul sporului poate fi fix sau procentual.
Buna ziua,
Se va acorda atat spor de noapte cat si spor de week-end pentru orele lucrate sambata si duminica. Daca se vor acumula ore suplimentare, aunci se va acorda si sporul aferent.
Aveti grija sa nu depasiti limita admisa in cazul orelor suplimentare.
dan197 a scris:

... Acestea se ponteaza sau nu ?
Va multumesc.

Angajatorul are obligaţia de a ţine evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat şi de a supune controlului inspecţiei muncii această evidenţă ori de câte ori este solicitat. (art.119 C.mun.)
Va multumesc frumos pentru lamuriri.