Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Reglementari fiscale contract de colaborare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Reglementari fiscale contract de colaborare

In cazul unui contract de colaborare incheiat intre o persoana fizica - profesie liberala-- (beneficiar), cu o persoana juridica-(platitor) , ce impozite si contributii se platesc (%) de catre :
a) platitor
b ) beneficiar
- mentionez ca beneficiarul este si angajat cu CIM la o alta entitate economica.
Daca contractul se numeste de ,, prestari servicii", situatia este la fel sau se schimba, si daca da, in ce fel?
Multumes mult
Platitorul depune d112 pentru venitul din contractul civil de prestari servicii pe care-l plateste (pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care face plata) si tot pama atunci plateste si la stat impozitul pe venit de 16% si contributie la sanatate. Contributie la pensie nu pentru ca mai are in alta parte un contract de munca valabil. Sa specificati clar in contract ca i se retine de catre platitor intregul impozit pe venit de 16% iar prestatorul nu va mai depune d200.
Ăpoi anul urmator platitorul mai depune d205.