avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Cele 20 de zile de concediu de odihna pe an se refera la anul calendaristic sau un an de la data angajarii pana anul urmator? Daca angajatul a fost angajat in functie la 01.09 poate lua 20 de zile de concediu pana la sfarsitul anului?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:47, 28 Octombrie 2015
Se refera la an calendaristic.

Daca a fost angajat la 01.09, atunci va avea dreptul la concediu numai aferent perioadei 01.09 -31.12.
1. Zilele de CO inscrise in contractul individual de munca se refera la un an calendaristic (1 ianuarie - 31 decembrie).

2. Pentru perioada 01.09 - 31.12 numarul de zile de CO cuvenit este de 20 / 12 x 4 = 7 zile lucratoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna platit Berescu Laura Berescu Laura buna ziua!am o intrebare daca sunt angajata de 6 luni la o societate comerciala am dreptul la concediu de odihna platit?la cate zile de concediu am dreptul? (vezi toată discuția)
Zile concediu de ohihna valcris valcris Buna dimineata. Am angajat la firma unde lucrez o persoana cu contract de munca pe perioada nedeterminata, incepand cu data de 25.08.2011. Cate zile de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna corina_I corina_I Buna ziua, Am cateva nelamuriri legate de concediul de odihna. In data de 12 mai 2008 m-am angajat la firma la care lucrez in prezent. Initial mi-au spus ca ... (vezi toată discuția)