Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Cele 20 de zile de concediu de odihna pe an se refera la anul calendaristic sau un an de la data angajarii pana anul urmator? Daca angajatul a fost angajat in functie la 01.09 poate lua 20 de zile de concediu pana la sfarsitul anului?
Se refera la an calendaristic.

Daca a fost angajat la 01.09, atunci va avea dreptul la concediu numai aferent perioadei 01.09 -31.12.
1. Zilele de CO inscrise in contractul individual de munca se refera la un an calendaristic (1 ianuarie - 31 decembrie).

2. Pentru perioada 01.09 - 31.12 numarul de zile de CO cuvenit este de 20 / 12 x 4 = 7 zile lucratoare.