Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Investitii bursa ironfx
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Investitii bursa ironfx

se poate actiona impotriva unui broker de investitii pe bursa, sau a celor care fac recrutarea de investitori? care sunt sansele de reusita, avand in vedere ca majoritatea au sediul in tari ca Cipru, Malta, etc? Reprezentantii lor din Romania pot fi trasi la raspundere?
Impresia pe care mi-a lasat-o mie a fost ca pentru ei nu sunt importante sumele mici tranzactionate (s-au pierdut la tranzactia respectiva 5000 $) si atunci, avand un comision de doar 0,1% din castig, a ales sa nu-si mai piarda timpul cu mine. Avand in vedere ca pe piata Forex clientii care castiga o fac in dauna celorlalti care pierd este normal sa protejeze clientii mari de la care au mai mult de castigat - procentual, direct proportional cu suma investita. Interesul lor este ca banii investiti sa ramana in piata, de aceea deduc ca este mai important pentru ei ca eu sa pierd banii, in cazul refuzului de a suplimenta investitia, decat sa ii retrag.
Inteleg acum, dupa ce m-am documentat in privinta pietei bursiere ca broerul este foarte important, mai ales ca eu sau altii ca mine nu au experienta de tranzactionare.
SI atunci, nu este normal ca o autoritate sa protejeze investitorii?
Brokerii, de cele mai multe ori au sediul in alte tari, ramanand ca investitorii sa aibe incredere.
Am luat contact doar cu firma de mareting care se ocupa cu recrutarea investitorilor.

Nu spun neaparat ca este o escrocherie ci ca suntem pur si simplu "la mana lor".
Dupa cum vi s-a explicat mai sus, nu e neaparat nevoie ca firma sa fi actionat necinstit pentru a fi pierdut acei bani. A juca la Forex fara sa cunoasteti perfect regulile pietei este extrem de riscant. Nici pentru cineva cu masterat in finante-banci nu e garantat ca va castiga la Forex, dar macar ala stie precis de ce a pierdut banii.
Sunt si eu in aceasta situatie. Dupa ce m-au inebunit cu telefoanele, am cedat si mi-am creat un cont pe platforma IronFX. Ulterior, un consilier financiar roman de la Londra, m-a convins sa fac un depozit de 1000$. In urmatoarele 2 zile, m-a sunat si m-a ghidat sa fac cateva tranzactii care au scos un profit de 50$ in cateva zile. A revenit cu insistentele sa maresc depozitul cu o suma mult mai mare si dupa cateva zile de insistente in care mi-a oferit si un bonus de 40% la depozit si dupa ce mi-a dat toate asigurarile ca voi putea retrage inapoi acei bani dupa numai o saptaman, am cedat si am alimentat depozitul cu o suma mare pe care o aveam economisita intr-un cont bancar, Abia dupa ce m-a pagubit am realizat coincidenta ca suma ceruta de el era egala cu valoarea sumei pe care o aveam eu in banca. M-a sunat a doua zi si am initiat niste tranzactii pe care tot el m-a indrumat cum sa le fac, dar de data aceasta, in jumatate de ora toate s-au blocat pe minus pentru ca se epuizasera toti banii din depozit. M-a sunat si mi-a zis ca portofoliul meu a fost blocat in piata si pentru deblocare si recuperarea banilor trebuie alimentat depozitul de 10000$ la care mai vine si el cu tot atat ca bonus. In cazul in care depozitul nu era alimentat, portofoliul s-ar fi inchis in 48 de ore si banii ar fi fost pierduti definitiv.
Dupa ce mi-am revenit un cat de cat din soc, am realizat ca am fost atras intr-o mare escrocherie mai mult sau mai putin acoperita legal, pe care trebuie sa o supun atentiei opiniei publice pentru a evita racoloarea altor victime.
A doua zi m-a sunat din nou pentru a ma convinge sa alimentez depozitul pentru deblocarea portofoliului. I-am spus ca nu il cred si ca oricum, nu mai am nici un ban decat daca imprumut de undeva si ca nu am posibilitatea sa procur mai mult de 5000$. Mi-a zis sa ma imprumut, garantandu-mi ca odata alimentat depozitul cu un minim de 4-5000$ deblocarea portofoliului se face fara tranzactionarea acestor bani pe care ii voi putea extrage imediat pentru a-i returna de unde i-am luat. I-am spus ca nu am incredere in aceasta varianta si mi-am exprimat convingerea ca daca voi proceda cum imi propune el, voi pierde din nou. El a insistat si mi-a dat garantii ca odata deblocat portofoliul voi putea initia si transferul pentru retragerea investitiei principale care era blocata in piata, urmand a primi inapoi in contul personal banii in 24-48 de ore.
Incurajat de garantiile sale si sperand sa-mi recuperez pierderea, am alimentat depozitul si am activat bonusul de 100% oferit de el. M-a sunat si impreuna cu el am initiat mai intai transferul pentru recuperarea celor 5000$ cu care suplimentasem depozitul. Ulterior, am deschis platforma de tranzactionare si mi-a cerut sa reactivez una din tranzactiile blocate. I-am spus ca nu mai vreau sa tranzactionez nimic insa mi-a zis ca nu e vorba de nici o tranzactionare ci doar de deblocarea portofoliului. lntr-adevar, portofoliul s-a activat dar tranzactia activata de mine a consumat cei 10000$ din depozit in cateva minute. Se pare ca desi transferul banilor mei fusese initiat, suma nu apucase sa paraseasca depozitul inainte de a fi inghititi de piata, lucru pe care el il stia cu siguranta.
In aceasta situatie am luat legatura cu agentul de marketing de la Bucuresti care ma convinsese sa-mi descid contul pe aceasta platforma si i-am explicat situatia. Intrucat domnul isi declina orice raspundere si nu credea nimic din ceea ce ii spun, i-am pus la dispozitie inregistrarile convorbirilor telefonice cu consilierul in scopul de a demonstra ca am fost inselat.
Ulterior am fost sunat de consilierul de la Londra care, dupa ce mi-a reprosat ca am inregistrat convorbirile pe timpul consilierii, mi-a spus ca a trimis portofoliul meu la analiza si ma va suna atunci cand va avea un raspuns.
Asteptarile mele in aceasta speta sunt pesimiste. As vrea sa stiu daca se poate face vre-un demers avand in vedere ca in sustinerea faptelor nu am decat numele celor doi, numerele lor de telefon si cateva inregistrari ale convorbirilor telefonice. Analizate succint, acestea scot in evidenta in mod clar inducerea constanta in eroare a clientului de catre acest consilier financiar, cu negarea ulterioara a propriilor afirmatii. Suma de care am fost pagubit este imensa pentru statutul meu social iar pierderea imi provoaca daune in alte planuri, in special in cel familial, dincolo de valoarea banilor, .
Fie ca voi mai recupera ceva sau nu, voi face tot ce-mi sta in putinta sa fac public acest caz pentru a reduce pe cat posibil pe viitor numarul victimelor acestor escroci.

Va multumesc pentru orice sprijin!
Ca un om obisnuit sa joace la Forex, impreuna cu marii speculanti de valuta, e ca si cum ai putea castiga sau pierde bani pronosticand functionarea reactoarelor nucleare, functie de cunostintele proprii de fizica nucleara. Nu este o escrocherie sa inviti oamenii sa faca asa ceva, ei fiind majori si vaccinati sunt responsabili pentru ceea ce fac si daca in opinia proprie sunt buni la fizica nucleara, legea nu-i impiedica sa parieze, deoarece nu impune sa ai masterat in fizica nucleara pentru a putea face astfel de pariuri. Forexul nu se numeste in mod formal joc de noroc pentru ca intra la servicii financiare. Daca l-ar declara joc de noroc ar trebui sa declare si jocul la bursa (prin a cumpara sau vinde actiuni si obligatii) drept joc de noroc.
tgeorgescu, utilizator
Eu nu am auzit niciodata de "portofoliul meu a fost blocat in piata" si "pentru deblocare si recuperarea banilor trebuie alimentat depozitul" Astea sunt povesti. Daca ai tranzactii pe minus, acestea ti se inchid automat cand ti se termina depozitul. Nu exista standby sau piua. Ti s-au inchis pozitiile adio bani. Forever. Acum ca vrea sa va lase nevasta ca ati irosit toti banii familiei e de inteles. Poate-i trece supararea.
Pentru toti care vor sa investeasca in domeniu: nu o faceti daca nu aveti experienta. Tranzactionati 1 an pe demo si daca reusiti apoi intrati pe real. Nu va mai lasati pacaliti de diversi agenti a caror scop e sa va atraga banii. Majoritatea sunt ageamii in domeniu bursier dar se pricep bine la vanzari. Profita de dorinta de imbogatire rapida a multora. Cei care se pricep bine la bursa sunt pe bursa, nu dau telefoane aiurea si incearca sa agate ageamii.