avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire banca
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire banca

Buna ziua. Am poprire in banca data de serviciul de impozite si taxe . Este posibil sa mi se opreasca suma din banca ?
Cel mai recent răspuns: dan197 , utilizator 12:04, 5 Noiembrie 2015
Bineinteles , vi se va face poprie pe contul bancar, mai ales daca luati salariul pe card bancar.
Nu iau salariu in cont , am doar alocatia copilului.
daca demonstrati ca este alocatia copilului este grav...Pe alocatii nu se poate pune poprire

Art. 409 - Cod Procedura Civila
(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datorii.
Ultima modificare: Joi, 5 Noiembrie 2015
DenisRif, utilizator
multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire, venituri exceptate coryred coryred Buna dimineata, in cazul unei executari silite poprirea se face pe salariu,dar si pe alocatia /pensia de intretinere a copilului? (vezi toată discuția)
Alocatie copil-poprire Dandreea2010 Dandreea2010 Buna ziua Am primit la serviciu o poprire de la Anaf. Intrebarea mea este daca este normal sa imi blocheze contul in care intra alocatia ... (vezi toată discuția)
Contracte bancare. lovdreams lovdreams Buna ziua.Ca oricare am si eu un imprumut bancar.Pe baza contului mi s-a emis un card de cred pentru cazul in care depun mai mult in rata diferenta mi se va ... (vezi toată discuția)