Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire banca
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire banca

Buna ziua. Am poprire in banca data de serviciul de impozite si taxe . Este posibil sa mi se opreasca suma din banca ?
Bineinteles , vi se va face poprie pe contul bancar, mai ales daca luati salariul pe card bancar.
Nu iau salariu in cont , am doar alocatia copilului.
daca demonstrati ca este alocatia copilului este grav...Pe alocatii nu se poate pune poprire

Art. 409 - Cod Procedura Civila
(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datorii.
DenisRif, utilizator
multumesc frumos.