avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Citire repartitoare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Citire repartitoare

Buna ziua,

Am inteles de la administratorul de pe scara, ca fiecare apartament ar trebui sa dea 10 lei ca sa ni se citeasca repartitoarele, aceasta citire fiind facuta de nu stiu ce firma.
E legal sa ti se ceara bani pentru ceva ce.. e obligatoriu sa faci? Adica sa citesti repartitoarele pentru a vedea consumul? Ce-ar fi daca ni s-ar cere bani si la citirea contorului de gaz sau la cel de curent, in lunile in care se face regularizare?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 12:14, 9 Noiembrie 2015
Buna seara !
Da este legal , dar in functie de ceea ce prevede contractul incheiat cu acea firma . Situatia este aceeiasi cu cea din blocul in care locuiesc . Intrebati administratorul ce prevede acel contract si pe ce perioada a fost incheiat . Pot fii ani de zile .Poate ar fii bine sa-l vedeti .

Dumneavoastra vorbiti de locatarii cinstiti care declara corect consumurile . Dar va intreb eu acum ? Cati mai sunt cinstiti ? Pierderile se trec la comun .
Ultima modificare: Duminică, 8 Noiembrie 2015
Adriantot, moderator
Roger25 a scris:

Buna ziua,

Am inteles de la administratorul de pe scara, ca fiecare apartament ar trebui sa dea 10 lei ca sa ni se citeasca repartitoarele, aceasta citire fiind facuta de nu stiu ce firma.


Administratorul de pe scara? La fiecare scara aveti cate un administrator?
In fine, la asa proprietari (neinformati) asa administratori carecum spunea cineva citesc din doi in doi si pe diagonala...

Mai spunea cineva sa va interesati de prevederile contractului - si spunea foarte bine, in rest unii utilizatori ar face mai bine sa-si vada de treaba cu raspunsurile date.

Activitatea de repartizare a costurilor cu incalzirea prn intermediul repartitoarelor de costuri este facuta doar de firme agreeate ANRSC, insa daca mai cititi si alte opinii de pe la nush ce federatii de as. prop. o sa gasiti si "experti" care ne arata noua cetatenilor cum asociatiile de proprietari pot economisi milioane si milioane de lei pri efectuarea repartizarilor costurilor cu incalzirea, da, prin repartitoare, dar cu un soft propriu...
Asa o fi, insa asa cum s-a mai spus legislatia este clara: repartizarea costurilor cu incalzirea prin repartitoare de costuri o pot face doar firmele specializate, agreate ANRSC. Ca ne place sau nu, aceasta este situatia.

Bun. Ei, daca blocul /scara dvs. (as. prop.) are incheiat un astfel de contrac de prestari de servicii, atunci trebuie sa aveti acces la acest contract pentru a va informa. O alta metoda de a verifica suma repartizata pentru costurile cu incalzirea locuintei dvs. este aceea de a solicita de la "administratorul de scara" factura pe care firma care va face calculul repartizarii costurilor, precum si anexele acestora. Acolo o sa vedeti ca "administratorul de scara" trebuie sa repartizeze pe lista de plata care va apare la avizierul scarii, exact care sunt sumele repartizate de catre firma care va face calculele, separat costurile de repartizare (citire si prelucrarea informatiilor), precum si costul incalzirii.

La noi, costurile de cirire si prelucrare pentru un singur repartitor sunt de 2,58 lei +TVA 24%, adica 3,20 lei - cost care se va inmulti cu nr. de repartitoare din locuinta.

Repet, noi pe lista de plata afisam separat costurile pentru citire si prelucrare si separat pentru incalzire, tocmai pentru ca fiecare sa inteleaga despre ce este vorba.
Daca sunteti mai nou in asociatie, neaparat trebuie sa solicitati informatii de la conducerea as. prop. si mai bine puteti cere anexa facturii pentru apartamentul dvs. in care sunt detaliate toate informatiile cu privire la cele discutate.
Daca doriti, pot sa va trimit pe mail o factura si anexele sale de la un bloc de-al nostru, ca sa vedeti cum procedeaza o firma serioasa. Din cate stiu, cam toate firmele care se ocupa cu aceasta activitate au intrat in normal cu transmiterea acestor informatii, altfel sunt motive sa-si piarda licenta.
Deci, trebuie sa stiti si firma care face aceste calcule...
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iz de fals in administrare - energie termica Tonyde Tonyde Buna ziua. Pe scurt: Administratia are un intelegere cu firma de repartizare a costurilor la caldura. Am primit de la firma respectiva un document, ... (vezi toată discuția)
Plata costuri factura caldura sangel sangel Buna ziua Am mare nevoie de ajutorul dvs. sa ma lamuriti intr-o problema de calculatie costuri caldura. Locuiesc la apartament de bloc 2 camere parter ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract repartitoare sarah1985 sarah1985 Am hotarat la nivel de scara sa renuntam la repartitoarele de incalzire. Avand in vedere ca avem contracte individuale semnate in anul 2005, am redactat ... (vezi toată discuția)