Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poze cerute pe email de catre angajatori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poze cerute pe email de catre angajatori

Buna ziua,

In ultimii 2-3 ani am tot dat de o situatie. Eu sunt in cautarea unui loc de munca (ca secretara) si imi trimit CV-ul pe site-uri specializate in anunturi, gen Olx, Anuntul Telefonic, etc. Problema este ca unele dintre anunturi specifica ca potentiala candidata la postul de secretara trebuie sa aiba "aspect fizic placut", sau "prezenta placuta". O alta problema este ca unii dintre angajatori mi-au trimis email si mi-au cerut poze "de prezentare".
De exemplu
"Va rugam trimiteti citeva poze de prezentare fata / profil, dupa care putem programa un interviu."
Sau:
"Cateva fotografii, va rog"
Sau:
"Avand in vedere ca au aplicat foarte multe persoane, te rog, pentru inceput, cateva fotografii."

Intrebarea mea pentru dumneavoastra este: Exista o baza legala prin care un angajator ii poate cere unui potential angajat detalii despre aspectul sau fizic inainte ca interviul sa aiba loc? Sau este legal ca un angajator sa tina cont de aspectul fizic al potentialulul angajat?

Va multumesc!
Nu exista niciun text de lege care sa prevada ceea ce ati mentionat dvs in mesaj.
Va multumesc pentru raspuns.
Ce imi recomandati sa fac? Primesc multe email-uri de acest gen. De obicei le ignor, dar devine descurajator dupa un timp.
Puteti sa nu le trimiteti , in opinia mea unui astfel de angajator poate fi pusa sub semnul intrebarii seriozitatea.
Nu am trimis niciodata poze si nici nu o sa trimit pe viitor.
Va multumesc inca o data pentru raspuns!