avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie 12 luni
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie 12 luni

Buna ziua,
Am cumparat acum 1 an si 1 luna un CTO iMac de la Noumax Srl
Am o mica problema cu el si as vrea sa merg cu el in service. Dar am cautat factura si in dreptul produsului cu toate specificatiile inclusiv SN este trecut
"garantie 12 luni". Produsul a fost cumparat pe numele meu, persoana fizica

Inseamna ca nu sunt supusi legii de 24 luni de garantie?
Ultima modificare: Vineri, 13 Noiembrie 2015
Srb, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 10:30, 14 Noiembrie 2015
Despre un astfel de produs este vorba?
[ link extern ]
Daca da si este nou (nu second hand) comerciantul trebuie sa asigure garantia 2 ani, indiferent de garantia acordata de producator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantie obligatorie persoana fizica 24 luni? cristi_hummer cristi_hummer am cumparat un laptop de pe vexio, mi-au spus cand l-am comandat ca are defapt 24 luni si pe site scria 1 an, dar au spus ca, cu noile legi sunt obligati sa ... (vezi toată discuția)
Dreptul consumatorului de a returna produsele Reala Reala Salutare tuturor, Am marea rugaminte de a-mi confirma daca eu inteleg corect legea (O.G.) 130/2000 (modificata prin legea ... (vezi toată discuția)
Cerere de rambursare in romania pentru tva platit in italia avril_dor avril_dor Buna ziua, Pot cere restituirea TVA-ului platit in Italia la achizitionarea de marfa? Sunt SRL platitor de TVA inscris in ROI. Intreb pentru ca stiam ca la ... (vezi toată discuția)