Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie 12 luni
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie 12 luni

Buna ziua,
Am cumparat acum 1 an si 1 luna un CTO iMac de la Noumax Srl
Am o mica problema cu el si as vrea sa merg cu el in service. Dar am cautat factura si in dreptul produsului cu toate specificatiile inclusiv SN este trecut
"garantie 12 luni". Produsul a fost cumparat pe numele meu, persoana fizica

Inseamna ca nu sunt supusi legii de 24 luni de garantie?
Srb, utilizator
Despre un astfel de produs este vorba?
[ link extern ]
Daca da si este nou (nu second hand) comerciantul trebuie sa asigure garantia 2 ani, indiferent de garantia acordata de producator.